Policisté a hasiči dostali nové pohotovostní brašny. Pomoct mají tam, kde jsou dřív než zdravotníci

Policisté a hasiči dostali lepší vybavení na poskytování první pomoci. Podrobnosti měla Jana Pavlíčková, ptal se Filip Meisel
Liberecký kraj pořídil pro policii a hasiče pohotovostní brašny Panik se základním zdravotnickým vybavením. Pomoct mají při záchraně životů tam, kde jsou policisté nebo hasiči na místě dřív než zdravotníci.
Policisté i hasiči samozřejmě prostředky pro poskytnutí první pomoci mají, nové brašny Panik jsou ale mnohem lépe vybavené. Zdravotnický materiál je v nich stejný, jaký používá Zdravotnická záchranná služba. Policisté i hasiči tak budou moc poskytnout mnohem účinnější první pomoc.
Tu například loni museli policisté v Libereckém kraji poskytnout ve 230 případech, defibrilátor museli použít u 427k případů. „Je to téměř jednou tolik než v roce předchozím. Bývají to různé kolapsy, někdo dostane infarkt nebo nějakou srdeční slabost. Zároveň to bývají zákroky, kdy třeba nějaký pachatel někoho pobodá. Můžou to být střelná zranění a nejčastěji to bývají dopravní nehody,“ uvedl ředitel krajské policie Libor Špráchal.
Pak jsou i situace, kdy záchranka na místě je, ale nemůže zasahovat, protože by zdravotníci ohrozili sami sebe. To je například při velkých požárech, úniku nebezpečných látek nebo třeba při útoku aktivního střelce.
„Policie nejdřív musí eliminovat toho útočníka, naše posádky v tomto místě nesmí zasahovat. Tomu se říká horká zóna a my do této zóny můžeme vstoupit, pokud je prohlášena za bezpečnou. Takže díky tomuto vybavení dáváme policistům nástroj, jak poskytnout první pomoc ještě před naším zásahem,“ vysvětlil ředitel Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Luděk Kramář.
Projekt s pohotovostními brašnami PANIK je zatím v České republice ojedinělý. Liberecký kraj za brašny zaplatil 885 tisíc korun.
Související
-
Návštěva restaurace se změnila v boj o život
Kvůli alkoholu se může i návštěva běžné restaurace na severu Čech zvrhnout v nelítostnou bitku ve stylu Divokého západu.
-
Novinka jablonecké porodnice pro plánované porody císařským řezem
Láskyplný císařský řez. To je nová varianta porodu, kterou umožňuje od března jablonecká nemocnice a kterou zatím využilo pět rodiček.
-
Co musí umět vojenský pes? Zjišťovali jsme v jejich výcvikovém centru v Chotyni
Umí najít výbušniny, zbraně i drogy. Jeden z nich dokonce pomohl s dopadením Usámy bin Ládina. Takoví jsou armádní psi, které cvičí v Chotyni na Liberecku.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Papež by nechtěl, aby jeho nástupce zapomněl na chudé. Favorit je z Filipín, tvrdí církevní expert
-
Kdo bude novým papežem? Mluví se o 12 možných kandidátech, jeden z nich se narodil na Litoměřicku
-
Papež František zemřel kvůli mozkové mrtvici. Náklady na pohřeb uhradí neznámý dárce
-
Po smrti papeže: František chtěl poslední odpočinek mimo zdi Vatikánu. Konkláve bude bez české účasti