Poetický etnograficko-umělecký esej o mizejících krkonošských hospodářích. Tak mluví o svém časosběrném dokumentu autor Libor Dušek

Už není toho dechu je název časosběrného dokumentárního filmu, který mapuje jeden rok života pozoruhodného krkonošského „samorosta", pana Zdeňka Jiřičky, který strávil takřka celý život v rodné chalupě ve Vojtěšicích  nedaleko Jablonce nad Jizerou.

Čtěte také

Životní příběh horala Zdeňka Jiřičky, narozeného v roce 1937, zaujal antropologa, etnologa a publicistu Libora Duška, který se rozhodl s týmem mladých kolegů natočit časosběrný film, ve kterém se věnují každému ročnímu období v životě tohoto pamětníka.

S autorem filmu Liborem Duškem a režisérem Vratislavem Karasem si povídala moderátorka Iveta Kalátová. Poslechněte si rozhovor.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.