Odjížděli jsme s velkými ambicemi, vzpomíná na přelomový závod legendární běžkař Stanislav Henych
Na světovém šampionátu ve Falunu před 50 lety vybojoval Stanislav Henych z Jilemnice stříbro na padesátikilometrové trati. Dodnes na jeden z vrcholů své kariéry vzpomíná.
Čtěte také
Hned čtyři medaile vybojovali před padesáti lety českoslovenští lyžaři na mistrovství světa ve švédském Falunu. Bronz brala ženská štafeta a také skokan na lyžích Rudolf Hönhl. Stříbro Blanka Paulů na pětikilometrové trati a také lomnický Stanislav Henych na padesát kilometrů.
„Odjížděli jsme tam s velkými ambicemi, protože už jsme před mistrovstvím světa uspěli na světových pohárech. Já jsem dokonce ve Val Gardeně jeden světový pohár vyhrál. Tenkrát to nebyl světový pohár, byly to mezinárodní závody,“ říká Stanislav Henych.
Švédský světový šampionát byl tehdy zlomový pro běžecké lyžování. Ať už s ohledem na výsledek tehdejší československé reprezentace, tak především kvůli změně lyží a přechodu z dřevěných na umělohmotné.
„Falun byl poslední závod, kde byly oboje lyže. Pak přišel Fischer a Kneissl, dvě značky, které přivezly úplně umělohmotné lyže. Všichni měli umělou skluznicí, ale stavbu lyže ještě dřevěnou, to byl takový stěžejní moment. Dva roky na to olympiáda v Innsbrucku už byla komplet na umělých lyžích,“ potvrzuje pamětník.
Přechod k umělohmotným lyžím samozřejmě znamenal i změnu v jejich přípravě a mazání. Všichni si museli zvykat na novinku.
„Dokud byly dřevěné skluznice, tak se musela mazat špička i pata, kdežto u umělohmotných se začala mazat špička, pata jenom parafínem, nebo s nějakým skluzným voskem, a na stoupání se mazalo jenom pod patu. Tenkrát ještě nebylo bruslení a klasika. Tenkrát se jezdilo jen klasicky,“ vysvětlil na setkání lyžařských legend Stanislav Henych.
Poslechněte si rozhovor.
Související
-
Je jim přes sedmdesát, každou zimu vytáhnou ze sklepa lyže a jdou jezdit do stop Jizerské magistrály
Jsou to bývalí olympionici, kteří reprezentovali Československo po celém světě, ale doma jsou v Jizerských horách. Několikrát do roka se sejdou a vzpomínají na staré časy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.