Je jim přes sedmdesát, každou zimu vytáhnou ze sklepa lyže a jdou jezdit do stop Jizerské magistrály

Jsou to bývalí olympionici, kteří reprezentovali Československo po celém světě, ale doma jsou v Jizerských horách. Několikrát do roka se sejdou a vzpomínají na staré časy. Byla u toho i naše redaktorka.

Dříve společně reprezentovali Československo na mezinárodních závodech i olympiádách. Dnes se několikrát do roka scházejí v Jizerských horách a vzpomínají na staré časy. Řeč je o bývalých olympionicích. Je mezi nimi například i běžec na lyžích a trenér Zdeněk Ciller. V roce 1972 dovedl v Sapporu k bronzu Helenu Šikolovou (na titulním snímku první zleva), o osm let později zopakovala stejný úspěch Květa Jeriová v Lake Placid. A trénoval také svoji žačku Milenu (na titulním snímku třetí zleva), která se stala nejen další českou olympioničkou, ale také jeho manželkou.

Zděnek Ciller, člen Síně slávy českých trenérů, lyžoval od dětství. Tehdy nešlo ani tak o sport, jako o nutnost, bylo potřeba nějak se dostat od vesnice k vesnici. Z dopravního prostředku se stal postupem času více sport.

Už jako trenér měl pan Zděnek Ciller vždycky nároky nejen na výsledný čas. Jak říkal, na lyžích musí závodnice také vypadat k světu. Nejvíce elegance na lyžích měla v očích Zděňka Cillera zřejmě jeho žačka Milena, později se stala jeho manželkou. Procestovali společně celý svět, ale doma jsou tady, v horách.

Paní Mileně je 74 let, čiší optimismem a lamentování je jí cizí; i na současné, s minulostí nesrovnatelné, davy ve stopě vlastně pohlíží pozitivně. Na běžkách ji můžete potkat nejčastěji kolem Knajpy, právě vyšší nadmořskou výšku má nejraději.

A jaký je recept trenéra československé reprezentace na úspěch? Poslechněte si v reportáži Šárky Škapikové.

Spustit audio