Očkování i pro starší 16ti let. V očkovacích centrech Libereckého kraje už někteří mají i termín

9. červen 2021 09:21

Proti koronaviru se už v Česku mohou nechat očkovat všichni lidé starší 16 let. Jaký je mezi mladými zájem a jak se rozšíření věkových kategorií promítlo do čekací doby na první dávku vakcíny, zjišťovala redaktorka Jana Švecová.

Čtěte také

Lidé ve věku od 16 do 29 let se k očkování můžou registrovat od pátku 4. června. Proti očekávání je zájem mladých v Libereckém kraji o vakcínu poměrně značný. Zatím se od 4. do 8. června zaregistrovalo přes 4,5 tisíce lidí v této věkové kategorii. Zhruba polovina z nich dostala dokonce už i termín. „Nás překvapil ten zájem, jsou místa v kraji, kde jsou tito lidé už i oočkováni, protože se přihlásili rychle a byla volná místa,“ doplnil náměstek hejtmana pro zdravotnictví Vladimír Richter z ODS.

Podle Richtera souvisí zájem mladých s blížícími se dovolenými a prázdninami a možností získat od 1. července očkovací pas pro cesty do zahraničí.

Proočkovanost v Libereckém kraji

K 8. červnu dostalo očkování alespoň jednou dávkou vakcíny 233 tisíc lidí, což je zhruba polovina obyvatel kraje. Zhruba 70 tisíc lidí už má i druhou dávku. Největší zájem o očkování mají lidé v kategorii sedmdesátníků, těch je podle náměstka Richtra naočkováno zhruba 80 procent.

V nejstarší kategorii nad 80 let má kompletní očkování o něco méně lidí, zhruba dvě třetiny. Někteří z nich se očkovat nechtějí, někteří třeba kvůli jiné diagnóze nemohou, nebo ještě čekají na termíny u svých praktických lékařů, kteří očkují vakcínami od firem Astra Zeneca, Moderna a Johnson and Johnson. V očkovacích centrech pak lidé dostávají vakcínu Pfizer-Biontech.

Jak dlouho se čeká na termíny v očkovacích centrech

V jednotlivých místech se termíny trochu liší, ale nijak významně. Nejrychleji aktuálně lidé dostávají vakcínu v očkovacích centrech v Jablonci nad Nisou, Jilemnici, Liberci a České lípě; zhruba do týdne. Do deseti dnů mohou aktuálně lidé na injekci čekat třeba v Turnově, Novém Boru nebo Tanvaldu. Druhý červnový týden rychlost očkování trochu zbrzdily druhé dávky vakcín. Kraje totiž dostávají stále stejné množství dávek. A stále platí, že ve frontě čekajících mají přednost starší.

autoři: Jana Švecová , reČRoL
Spustit audio

Související