O budoucnosti areálu bývalého LVT v Liberci, o záměrech města s lokalitou, kde sídlí Technické muzeum, s náměstkem libereckého primátora Jiřím Janďourkem

21. červen 2024

Liberecká radnice roky řešila, co bude s areálem po bývalých LVT.  V roce 2014 tam lidé kolem někdejšího náměstka Jiřího Němečka a Bovera klubu vybudovali Technické muzeum. Prostor se stal místem volnočasových aktivit. Teď město zveřejnilo novou studii, podle které by v části areálu měly vyrůst bytové domy.

Čtěte také

Jak je studie závazná a jaké jsou záměry města? „Určitě chceme zachovat linii do Masarykovy ulice. V roce 2025 chceme začít s rekonstrukcí vstupní brány a Technikova pavilonu (bývalá restaurace Casino), kde by mělo vzniknout informační centrum a také například prostor určený pro menší výstavy,“ popisuje náměstek primátora města Liberce pro architekturu, veřejný prostor a dopravní stavby a vedoucí Kanceláře architektury města Liberec Ing. arch. Ing. Jiří Janďourek.

„V zadní části mezi Štefanikovým náměstím a sluneční loukou nad bazénem by pak podle mě měl být prostor pro bydlení. Takový mix volnočasových aktivit a bydlení je podle mě zdravý,“ dodává.

Na bytovou výstavbu ale město Liberec nemá peníze, stejně jako na revitalizaci bývalých pavilonů LVT, kde dnes sídlí Technické muzeum.

Studie, kterou město nechalo zhotovit, podle Jiřího Janďourka není závazná pro budoucí zastupitele, je ale podmínkou stavebního zákona. Ten liberečtí zastupitelé odsouhlasili v roce 2022.

Technické muzeum by podle něj mělo mít podobu nějaké instituce, nikoliv pouhého spolku. Pokud by se chtělo rozšířit, mělo by zároveň jednat s případnými partnery o financování.

„Jen rekonstrukce stávajících dvou pavilonů by podle odhadu přišla na 400 milionů a na to město nemá,“ dodává náměstek primátora Jiří Janďourek k budoucnosti muzea, které odkazuje na automobilovou minulost města.

Poslechněte si záznam rozhovoru.

Spustit audio

Související