Já rád játra, ty rád játra, on rád játra! Vepřová játra na smetaně s paprikou budou chutnat všem

Pokrmy z jater často opomíjíme a to je chyba. Játra nepatří pouze do paštiky. Existují desítky různých receptů na přípravu této lahůdky. Játra řadíme vedle ledvinek, žaludků, srdcí atd. mezi vnitřnosti. 

V kuchyni se nejčastěji připravují játra drůbeží, vepřová, hovězí, telecí, dále pak jehněčí, skopová, zvěřinová a někdy dokonce i rybí (například tresčí).

Ingredience
  • 600 g vepřových jater
  • 1 cibule
  • česnek
  • 1 červená paprika
  • 1 zelená paprika
  • 1 žlutá paprika
  • 300 ml smetany na vaření
  • rostlinný olej
  • 1 lžíce hladké mouky
  • sůl
  • mletý černý pepř

V kuchyni se nejčastěji připravují játra drůbeží, vepřová, hovězí, telecí, dále pak jehněčí, skopová, zvěřinová a někdy dokonce i rybí (například tresčí).

Játra z drůbeže, vepřů, telat a jehňat jsou velice jemná, hodí se proto pro rychlé úpravy. Hovězí játra se spíše používají do paštik či do polévkových knedlíčků.

Za delikatesu bývají považována husí játra, která ale oproti ostatním obsahují nejvíce tuku.

Před tepelnou úpravou játra omyjte a odstraňte blanky. Nikdy je předem nesolte! Posolíte-li je předem, budou tvrdá a nedají se pak jíst. Solte až ke konci tepelné úpravy.

Postup:
Játra odblaníme a nakrájíme na velikost jednoho sousta. V pánvi nahřejeme olej a játra na něm zprudka orestujeme. Opečená játra vyndáme z pánve a ve výpeku dozlatova opečeme najemno nakrájenou cibuli s prolisovaným česnekem.
Do směsi přidáme na nudličky nakrájené papriky, krátce orestujeme, vrátíme játra, podlijeme vodou a vaříme do změknutí.
Nakonec přilijeme smetanu, ve které jsme rozmíchali hladkou mouku a za stálého míchání vaříme do zhoustnutí. Dochutíme solí s pepřem.
Při servírování na talíři posypeme nakrájenou chilli papričkou, dozdobíme petrželkou a podáváme spolu s rýží.

Tak, dobrou chuť!

autor: KAB

    Mohlo by vás zajímat

    Nejnovější recepty

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

    Václav Žmolík, moderátor

    ze_světa_lesních_samot.jpg

    Zmizelá osada

    Koupit

    Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.