10 let od ničivých povodní v Libereckém kraji

Když byl Hrádek pod Nisou. Před deseti lety voda zaplavila asi třetinu města

Stovky zatopených domů, protržená protipovodňová hráz na oblíbeném jezeře Kristýna, řada podemletých silnic, chodníků, zničené mosty a lávky. To všechno způsobila před deseti lety blesková povodeň v Hrádku nad Nisou na Liberecku. Naštěstí  nikdo nezemřel. I když, jak zaznamenala redaktorka Ivana Bernáthová, někteří lidé vyvázli bez úhony jen tak tak.

V Hrádku nad Nisou museli po povodních v roce 2010 strhnout mnoho poškozených domů

„Tímhle směrem je rybářský dům. Tam rybáři chystali něco na schůzi a hnala se už voda po silnici. A jeden kamarád říká tomu druhému: Ještě si zakouříme a pojedeme. A pak prý ani nedokouřili, skočili do auta a přišla vlna, že je to spláchlo. Po silnici jim auto koulela, to bylo plné vody a oni nevěděli, kde jsou. Prý měli štěstí, že se jim podařilo otevřít dveře a vyskočit. Auto našli až za několik dní,“ vylíčil na břehu Nisy, kde voda roztrhala dům, jeden ze svědků tehdejších událostí.

Následky srpnové povodně 2010 v Hrádku nad Nisou

„Tam jsem jela hned druhý den ráno a chtělo se mi plakat. Prorazilo to hráz, to bylo strašné. Všechno ve vodě, od kontejnerů, ledničky, ta chajda, kiosk, všechno ve vodě…“ vzpomínala na zatopené koupaliště Kristýna starší žena.

Povodně 2010 - rekreační areál Kristýna

Nelze zaznamenat všechny příběhy povodněmi zlomeného Hrádku, proto obraťme list a věnujme se postupné obnově," říká nezávislý místostarosta města Pavel Farský. Podle něho musel Hrádek opravit hodně silnic, chodníků, kanalizací, vodovodů i veřejné osvětlení. 

Povodně 2010 - most u Nývltů v Hrádku nad Nisou

„Postavili jsme také tři nové mosty. Můžu vzpomenout třeba most u Nývltů, tam je taková zajímavost. Ten se stavěl nový a na něm se už do budoucna počítalo s tím, že kdyby opět přišla voda, tak se tam udělalo zábradlí se střižnými šrouby. To znamená, že když se do toho zábradlí opře voda, tak se ty šrouby přestřihnou, zábradlí se sklopí a nebude vodě překážet,“ stručně popsal obnovu Hrádku jeho místostarosta Pavel Farský.

Hrádek nad Nisou předání povodňových domků

Město postavilo i takzavné povodňové domky. „My jsme se sem stěhovali poslední, protože těm okolo většinou spadly domky. Nám teda ne, my jsme to měli jen podmáčené, takže nám to taky dali. Moc se nám tu líbí,“ pochvalovala si jedna z obyvatelek nové zástavby.

Prohloubené koryto a vyšší nábřežní zdi - protipovodňová opatření zavedená v Hrádku

Lidé se teď díky vyhloubenému korytu řeky a vyššímu nábřeží cítí bezpečněji. Napomáhají tomu i moderní technologie. „Pořídili jsme si nový monitorovací systém nejen na Lužickou Nisu, ale i na její přítoky. Povodeň nás totiž zasáhla i v Oldřichově na Hranicích, ve Václavicích, v horní části Donína. Podél těchto toků jsme nainstalovali i varovný informační systém,“ doplnil místostarosta Hrádku. Podle něj město i lépe vybavilo své hasiče, takže jsou na případnou další katastrofu lépe připraveni.

Kompletní rekonstrukce se v Hrádku dočkalo i hlavní náměstí
  • povodeň nejvíc zasáhla Frýdlantsko, Českolipsko a Liberecko
  • v důsledku povodně přišlo o život 5 lidí
  • škody byly vyčísleny na 8,2 miliard korun
  • asi 160 lidí záchranáři evakuovali vrtulníky policie, armády i záchranné služby
  • celkem živel zasáhl 81 obcí a 1 872 domácností
  • do záchranných a likvidačních prací se na území Libereckého kraje zapojilo přibližně 1 000 hasičů, 700 policistů, 40 záchranářů zdravotnické služby, 1 800 vojáků a stovky dobrovolníků

Zdroj: Liberecký kraj

Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.