Lomnické oříškové kroužky

Naše babičky tvrdily, že bez 12 druhů cukroví nejsou Vánoce. A tak se přípravě tohoto pečiva budeme věnovat i dnes. Cukroví na vánočním stole bylo v kuchyni našich babiček novinkou ještě na konci 19. století a je třeba také připomenout, že některé druhy se používaly i jako ozdoba vánočního stromečku.

Nebyly to jen perníky, ale také lomnické kroužky, které se zavěšovaly na větve jedliček a smrčků spolu s jablíčky a dalšími pochutinami. Teprve na konci 19. století se zejména díky šíření kuchařských knih, které se vydávaly ve velkých nákladech, znaly hospodyně ve městech i vesnicích recepty na přípravu pracen, vanilkových rohlíčků, lineckých koláčků a dalších druhů. My ale zůstaneme v regionu a přidáme recept na lomnické kroužky:

Ingredience:
10 dkg másla
15 dkg moučkového cukru
3 celá vejce
špetka mleté skořice a hřebíčku
12 dkg mletých lískových oříšků
30 dkg hladké mouky

Postup:
Máslo utřeme do pěny, přidáme ostatní suroviny a zpracujeme v těsto. Těstem naplníme sáček s hvězdičkovou trubičkou a na mastný, moukou vysypaný plech nastříkáme kroužky. Po upečení obalujeme v cukru s vanilkou.

Nejnovější recepty

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.