Nezvaní podnájemníci. Kuna skalní se v autě nudí, proto okusuje hadičky, vysvětluje deratizér

S příchodem chladnějších dnů bychom se měli připravit na hlodavce, kteří hledají útočiště, kde by mohli přečkat zimu. Bohužel tomu odpovídá většina našich domovů, a také automobily. Se zkušeným deratizérem Pavlem Soukupem si povídala moderátorka Iveta Kalátová.

Deratizér Pavel Soukup

„Kuna skalní je ta, která se dostala do měst. Loví myšovité hlodavce, ale sbírá taky užitečné ptáky, když to řeknu natvrdo, tak kuna je vrah. Zabíjí z radosti,“ otevřel aktuální téma deratizér Pavel Soukup. „Žije za soumraku, přes den spí někde na půdě, ale klidně i za větracími dvířky moderních domů.“

Je podle něj dobré před zimou utěsnit skuliny, kam by se kuna mohla dostat. Pavel Soukup také připomněl, že kuna se protáhne otvorem velikosti tenisového míčku. Že se k vám kuna nastěhovala, poznáte i podle šmouh, které může zanechat na zdech, má totiž mastnou srst.

„Kuna skalní si našla biotop ve městě; má co jíst, má výborné úkryty a nemá ve městě predátora. Když přijede auto, ráda se v něm vyhřívá. No a nudí se. Takže kabely a hadice, to je pro ni taková hračka, ohryzává je…,“ popsal poměrně častou zkušenost řidičů, hlavně s příchodem podzimu.

Pavel Soukup ale varuje před tím, například vzít do kunu náruče a snažit se ji „zachránit“. Když se kuna dostane do úzkých, může být nebezpečná a člověka pokousat.

Co deratizér doporučuje k ochraně automobilů před kunou a co naopak nebude fungovat? S jakými škůdci se deratizéři setkávají na podzim nejvíce? A jak se nejlépe zbavit škůdců na zahradě a jak v domácnosti? Poslechněte si záznam rozhovoru.

Spustit audio

Související