Než jsem poznala muže, vyhazovala jsem to, směje se na výstavě svých grafik loutkářka Věra Říčařová
V Novém Boru vystavují grafické práce světoznámého manželského páru loutkářů Věry Říčařové a Františka Vítka. Držitelé ceny Thálie za celoživotní mistrovství procestovali s loutkami celý svět.
Alespoň část výtvarného talentu manželů Věry Říčařové a Františka Vítka je možné do dubna 2025 zdarma vidět v novoborském kině. Ve foyer ale nehledejte loutky. Vystavují tam grafiky, malby a kresby. Některé vůbec poprvé, jak prozradila ředitelka organizace Kultura Nový Bor Ilona Rejholcová.
„Má několik stovek sešitů, záznamů a nikdy to nechtěla vystavovat. A my jsme se domluvili a přesvědčili jsme ji o tom, že ty kresby jsou úžasný a světový a že to prostě musí diváci vidět,“ říká o autorce Věře Říčařové.
„Dokud jsem neznala muže, tak jsem to vyhazovala, on mi říkal, že se mu to líbí, tak jsem to nechávala,“ dodává se smíchem sama výtvarnice. Její muž, loutkař František Vítek, zůstal doma, nebylo mu dobře. Jeho díla jsou ale na výstavě také.
Za své celoživotní mistrovství získali manželé v roce 2017 cenu Thálie. „No jo, to jsme dostali, no. Oni nám napsali, a my jsme odepsali, že se spletli,“ glosuje Věra Říčařová.
Jak se manželé potkali? Jakou práci mají za sebou? A co všechno návštěvníky výstavy čeká? Podívat se tam byl redaktor Jiří Jelínek, poslechněte si reportáž.
Související
-
V Novém Boru chystají přeměnu okolí kina u Smetanových sadů. Začne odstraněním nefungující kašny
Z prostranství před městským kinem v Novém Boru zmizí kašna. Radnice ji chtěla nejdřív opravit, ale po průzkumu se ukázalo, že kašně chybí téměř vše, co by kašna měla mít.
-
Šípek, Novotný, Velčovský a další. Novoborské muzeum představuje tvorbu umělecké sklárny Ajeto
Sklářské muzeum v Novém Boru otevřelo výstavu Ajeto 30, která je věnovaná třicátému výročí vzniku umělecké sklárny v Lindavě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka