Nejvíc lidi zbytečně sbírají sýkorky. Záchranná stanice Archa eviduje víc přijatých ptáčat, než loni
Záchranné stanice přijímají na přelomu května a června stovky ptáčat denně. Týká se to i liberecké stanice Archa, kam je lidé nosí i zbytečně. Jen proto, že netuší, jak se v případě nalezeného ptáčete zachovat.
V této době, tedy koncem května a začátkem června, ptáčata opouštějí hnízda. To ovšem neznamená, že se děje něco nepřirozeného. Lidé je často sbírají a nosí záchranářům. Leckdy ale zbytečně, a někdy mláďata seberou rodičům doslova před zobákem.
Liberecká Záchranná stanice pro volně žijící zvířata Archa za prvních 5 měsíců roku 2023 přijala 82 mláďat, letos je to za stejné období 112 a většinou jsou to právě ptáčata. Za vyšší počty mohou i zničená hnízda po kácení stromů nebo stavebních úpravách.
„Nejvíc jsme měli sýkorek, ty také lidé nejčastěji sbírají zbytečně; hodně bylo kosů, drozdi, několik rehků, složení jako každý rok,“ popsala, jaké druhy Archa přijímá nejčastěji, vedoucí stanice Ivana Hancvenclová.
V liberecké Arše se s ní byl podívat redaktor Tomáš Mařas, poslechněte si reportáž.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka