Ne jen dobří, vysoce inteligentní holubi se vracejí, poupravuje rčení chovatel Jakub Hušek
Kam až sahá historie chovatelství holubů, jaký je zájem o tuto činnost, a co všechno se hodnotí na výstavách, prozradil chovatel a jednatel Základní organizace Českého svazu chovatelů Český Dub Jakub Hušek.
„Mám osm párů poštovních holubů vyšlechtěných z původních bradavičnatých holubů, a jsou to ti poštovní holubi, se kterými se i soutěží v dálkových letech,“ říká Jakub Hušek.
„Holub se naprosto dokonale orientuje v terénu díky geomagnetickému poli země, prostě ví, kde má svůj domov,“ dodává s obdivem ke svým svěřencům.
„Ti, kteří jsou hodně dobří, uletí i dva a půl tisíce kilometrů. Holub letí osmdesát až sto kilometrů v hodině, přímou vzdušnou čarou dokážou za den uletět i tisíc kilometrů, ale je potřeba trénink,“ upozorňuje.
Který druh holubů je sice krásně zbarvený, ale nevhodný pro poštovní doručování? V čem byli za druhé světové války právě poštovní holubi využíváni? A jak se trénují? Poslechněte si záznam rozhovoru.
Související
-
Terapie koňskou duší. Jak a komu může pomoct
Nejen poraněné tělo, ale i poraněnou duši pomáhá léčit kontakt s koňmi. A zatím co hipoterapie jako forma fyzioterapie je poměrně známá, terapie koňskou duší tolik ne.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka