Nanopistole z Liberce: Na základě principu z konce 19. století může v budoucnu vyrábět třeba obvazy
Vědci z liberecké Technické univerzity vyvinuli nanopistoli, která dokáže stejně jako velké stacionární přístroje vyrábět nanovlákna.
Připomíná to technologii jako vystřiženou z komiksu o Spider-Manovi. Zařízení, které dokáže vrhat nanovlákna, je větší, než aby se vešlo do dlaně. Vědci z Technické univerzity v Liberci na něm stále pracují a říkají mu nanopistole.
Zařízení je přenosné o velikosti příručního fukaru. Podle Pavla Pokorného z Katedry netkaných textilií a nanovlákenných materiálů využili princip, který je známý už od konce 19. století: „Princip výroby cukrové vaty, to je ono. Na pouti se vyrábí cukrová vata odstředivě, to je stejná finta.“
„Jenom jsme k tomu přidali další ‚vychytralosti“, které způsobují, že ta vlákna jsme dokázali ohnout pomocí různých aerodynamických triků a vyfukovat je v ose otáčení. A můžeme je řízeně vrhat někam,“ doplňuje Pavel Pokorný.
„Kdybychom to dali pod spektrální mikroskop, viděli bychom, že to je směsice nanovláken a sem tam nějaké mikrovlákno,“ říká Josef Skřivánek, výzkumný pracovník liberecké univerzity. „A potřebujeme nějaký objekt, na který se nanovlákna mají zachytit,“ doplňuje Martin Bílek z fakulty strojní, na jakém principu přístroj, který vypadá jako příruční reflektor, pracuje.
Nespornou výhodou zařízení je to, že je přenosné, mobilní. Všude, kde je přístup k elektrické síti, je možné ho provozovat. A podle vědců z liberecké univerzity to v budoucnu bude možné na bateriový provoz.
Nanopistole je teď připravena pro aplikaci polymerních roztoků na vodní bázi, výzkumníci hledají finanční zdroje, abychom dokázali posunout její vývoj tak, aby bylo možné aplikovat i roztoky polymerní, s jinými typy bází. Jednou z hypotetických budoucích aplikací by mohla být látka, fungující třeba jako obvaz.
Jak se nanopistole plní? A jaké další praktické využití nabízí? Poslechněte si reportáž.
Související
-
Liberec má první linku na výrobu čisté nanovlákenné příze. Mohly by se z ní vyrábět chirurgické nitě
Vědci z Technické univerzity v Liberci sestrojili první linku na výrobu nanovlákenné příze na světě. Vyrábí ji pomocí střídavého elektrického proudu.
-
V liberecké univerzitě vyrábí z odpadu z praček materiál pro architekturu i pěstování ve vesmíru
Vědci z Technické univerzity v Liberci vyvinuli unikátní sklokeramickou porézní pěnu, kterou se snaží dostat k zákazníkům. Škola založila firmu, aby mohla obchodovat.
-
Vývoj nanovláken k zachycování vody inspirovala pavoučí síť. Projekt může změnit i klima měst
Student Technické univerzity v Liberci Jan Koníček se svým týmem vymýšlí stavby, které zachytí vzdušnou vlhkost. Inspirací mu byla pavučina pavouka pokoutníka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.