Vývoj nanovláken k zachycování vody ze vzduchu inspirovala pavoučí síť. Projekt může změnit i klima měst
Student Technické univerzity v Liberci Jan Koníček se svým týmem vymýšlí stavby, které zachytí vzdušnou vlhkost. Inspirací mu byla pavučina největšího tuzemského pavouka pokoutníka.
„V roce 2018, kdy bylo jedno z největších such, jsem byl v lese, a ten les byl naprosto suchý. A jediné místo, kde byla kapka vody, byla pavoučí síť. (Pavouk) dokáže tu svou síť uplést způsobem, kdy kapka je schopná vydržet, déle, než v okolí,“ popsal, co ho k projektu, který má pomocí nanovláken zadržovat vzdušnou vlhkost, inspirovalo student Fakulty umění a architektury TUL Jan Koníček.
Jeho tým pracuje na nanovlákenných materiálech, které budou v budoucnu jako samostatné objekty nebo předsazené fasády jímat vodu ze vzduchu. Tu bude možné využít nebo s její pomocí měnit klima měst v horkých letních dnech.
Podle Pavla Pokorného z katedry netkaných textilií a nanovlákenných materiálů se dají možnosti materiálů rozšířit. „Když jsou to nanonátěry s oxidem titaničitým, tak díky fotokatalytickému efektu to čistí vzduch. Takže my do těch vláken, které by primárně zachycovaly vlhkost, můžeme přidat i tyto látky. A když na takovouto fasádu na domě bude svítit slunce, bude to jednak zvlhčovat okolí a zároveň čistit vzduch,“ vysvětlil Pavel Pokorný.
Na liberecké univerzitě natáčel redaktor Tomáš Mařas, poslechněte si reportáž.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.