Nakvetlé stromy pomůže před mrazem ochránit jemné rosení a doutnající ohně, radí zahradnice

Přízemní mrazíky jsou obvyklé i v jarním období a dělají vrásky zahrádkářům a sadařům. Letošní nástup jara byl mimořádně časný a v první polovině dubna jsme se mohli setkat i s poměrně vysokými letními teplotami, ovocné stromy a keře rozkvetly dříve, a teď je mohou ohrozit teploty pod nulou.

Čtěte také

„Před večerem je dobrý postřik vodou, více se udělat nedá. Sadaři, když jsou v předpovědi větší mrazy, používají jemnou mlhu, kapičky, které se usadí na větvích stromů, a když přijde mráz, jde chlad hlavně do té vody, a nepoškodí tolik dřevo nebo puky. Samozřejmě to není samospásné, je to pro náš dobrý pocit, že jsme pro to něco udělali,“ říká zahradnice Věra Přibylová.

Pomocníkem může být i metoda takzvaného dýmování nebo zakuřování pomocí spalování navlhlého rostlinného odpadu v blízkosti stromů.

Které ovocné stromy jsou mrazuvzdorné v květu a které naopak choulostivější? A kdy se doporučuje ovocné stromy zasazovat? Poslechněte si záznam rozhovoru.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.