Děti mají k reklamě negativní vztah, přesto podléhají. Pomoct může nový projekt liberecké univerzity
Tým odborníků Technické univerzity v Liberci se zaměřil na to, jak děti ovlivňuje reklama v online prostoru. Vytvořili pro ně i pro učitele a rodiče vzdělávací videa, která mají školáky seznámit s možnými riziky.
Čtěte také
Ochránit děti před negativním vlivem reklamy na internetu mají pomoct nová videa. Vznikla na liberecké univerzitě a pracovali na nich odborníci z ekonomické a pedagogické fakulty, dětský psycholog i socioložka.
Tým se dotazoval 600 dětí z Libereckého kraje ve věku 10 až 13 let a zjistil, že sice mají negativní vztah k reklamě, ale přesto jí podléhají. To může vést například ke špatné životosprávě. „Pracovali jsme s dětmi, které umí číst a psát, i kriticky myslet. Tématu by se ale měli věnovat i rodiče a učitelé menších dětí, i ty jsou už ovlivněné reklamou,“ myslí si vedoucí týmu Jitka Burešová z ekonomické fakulty.
Pedagogové i rodiče můžou seznámit děti se základy i riziky online marketingu pomocí videí a pracovních listů. Ekonomická fakulta už spolupracuje s osmi školami, které vzdělávací pomůcku testují.
Poslechněte si reportáž o projektu.
Související
-
Vznikla před 70 lety na místě bývalého koncentračního tábora. Výročí liberecké univerzity
Technická univerzita v Liberci a její Fakulta strojní slaví výročí 70 let od svého založení. V čem je výjimečná, se přímo tam vydala zjistit redaktorka Iveta Kalátová.
-
Hasiči testují nový žáruvzdorný materiál. Geopolymer odolá až 1 000 °C, vyvinuli ho v Liberci
Vědci Technické univerzity v Liberci vyvinuli žáruvzdorný materiál, který dokáže prodloužit životnost konstrukcí při požáru. Zvyšuje i šance na záchranu lidí.
-
Liberec má první linku na výrobu čisté nanovlákenné příze. Mohly by se z ní vyrábět chirurgické nitě
Vědci z Technické univerzity v Liberci sestrojili první linku na výrobu nanovlákenné příze na světě. Vyrábí ji pomocí střídavého elektrického proudu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.