Na Českolipsku se objevila tuberkulóza
Tuberkulóza se objevila na Českolipsku. Onemocněli jí dva mongolští pracovníci jedné z tamních firem. Lékaři u nich zjistili tuto nemoc v poměrně rozvinutém stadiu už v srpnu a poslali je na léčení do speciálního zařízení ve Cvikově. Mezi lidmi, kteří byli s nemocnými dlouhodobě v kontaktu, nyní zdravotníci hledají ty, kteří se mohli také nakazit. Žádný jiný případ tuberkulózy ale zatím neobjevili.
Pod lékařským dohledem je v současnosti několik desítek lidí. Ti budou v karanténě rok a za tu dobu podstoupí tři vyšetření. Tuberkulóza je chronické plicní onemocnění s dlouhou inkubační dobou, to znamená, že trvá než se projeví. Přenáší se kapénkovou infekcí. Dříve bývala tuberkulóza poměrně častou nemocí. Během desetiletí díky lepším lékům a také hygieně skoro vymizela, ale některé léky přestávají účinkovat, takže v poslední době nemocných opět mírně přibylo.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
OVĚŘOVNA: Web slibuje prověrku partnera, nájemce či auta. ‚Své i cizí údaje nikam nezadávejte,‘ varuje expert
-
Meloniová chtěla být ,mostem‘ mezi Trumpem a Evropou. To už se jí ale nedaří, říká italský politolog
-
VIDEO: ‚Nepolitizujte si svůj festival.‘ Po Klempířovi diváci ve Strážnici vypískali i ministra Macinku
-
O přiřazení asistenta pedagoga rozhodne ředitel, chtějí Motoristé. Oslabí tak poradny, obává se STAN