Musíme si rozmyslet, kdo se kdy půjde sprchovat, nebo jestli zapneme myčku, říká obyvatel Václavic

U památníku na Trojmezí u Hrádku nad Nisou lidé protestovali proti rozšiřování hnědouhelného dolu Turów směrem k české hranici. Obávají se ničení zásob vody, ovzduší, krajiny i klimatu. Přišli i zastánci těžby.

Na česko-polsko-německém trojzemí lidé protestovali proti rozšiřování hnědouhelného dolu Turów. U Hrádku nad Nisou se při akci nazvané „Žízníme po spravedlnosti" sešli lidé ze všech tří zmíněných států. Důl dostal od polského ministerstva povolení k další těžbě navzdory odporu Libereckého kraje i Česka. Místní se bojí dalšího zhoršování prostředí a také poklesu hladiny spodních vod. Přímo na místě natáčela naše redaktorka, poslechněte si to.

autor: Eva Malá
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...