Moderní a nevšední knihovna. Na turnovském nádraží si před nástupem do vlaku můžete půjčit knížku

25. březen 2019

Turnov bývá často nazýván jako Srdce Českého ráje, a to nejen díky své poloze v malebné krajině. Ve druhé polovině 19. století se v Turnově objevila železnice a také postupně přistavovaná nádražní budova.

Turnovský nádražní objekt byl nedávno z velké části zrekonstruován a koncem roku 2018 našla v jeho prostorách místo dokonce i pobočka turnovské knihovny Antonína Marka. Nejde přitom o žádnou knihobudku, ale o řádnou knihovnu s tisíci knih. A právě to je náš tip na výlet.

Knihovna na turnovském nádraží

Chátrající budova na turnovském vlakovém nádraží byla dlouho dobu ostudou jednoho z nejdůležitějších dopravních uzlů v Libereckém kraji. Město postavilo u nádraží autobusový terminál. A protože se chystala rekonstrukce vlakového nádraží, začalo uvažovat o tom, že by se do opravné nádražní budovy mohla přestěhovat pobočka turnovské knihovny. Ta byla do té doby v nevyhovujících prostorách, kam se například senioři obtížně dostávali.

Z čekárny knihovna

Nová turnovská knihovna tak vznikla na 120 metrech čtverečních v prostorách bývalé nádražní čekárny. A jelikož zůstala dispozice nádraží po rekonstrukci stejná jako na počátku 20. století, vešlo se do vysoké místnosti i vestavěné patro, které je vyhrazené dětem a mládeži.

Za těmito okny je knihovna

Knihovna v Turnově má poměrně velký potenciál čtenářů. Jde vlastně o zhruba polovinu patnáctitisícového města a navíc láká knihovna na nádraží i cestující. Někteří z nich se už stali pravidelnými čtenáři a na turnovském nádraží si při svých cestách půjčují knihy. Těch je tu k dispozici kolem 5000 a na požádání jsou tu schopni pro čtenáře zajistit i knihy, které jsou v centrální knihovně. Příliš rozšiřovat fond ale nehodlají, protože knihovna se stává i centrem pro různé besedy. Naučné i zábavné.

Nosným kulturním programem je pořad nazvaný „Spisovatelé na nádraží“. V jeho rámci se uskuteční 28. března beseda se spisovatelkou Ivou Pekárkovou a mezi dalšími pozvanými je spisovatel Jaroslav Rudiš, který pochází z Lomnice nad Popelkou a v Turnově chodil na gymnázium. Nová pobočka měla při otevření i zajímavého kmotra. Byl jím herec, moderátor, „sklepák“ a také milovník vlaků a nádraží Tomáš Hanák.

Související

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, ředitelka Vývoje a výroby

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.