Vzácný stříbrný poklad objevený v lese u Vysokého nad Jizerou je k vidění v Turnově

8. únor 2019

 Město Turnov se může díky Muzeu Českého ráje pochlubit jedním z nejstarších muzeí regionálního typu v České republice. A momentálně i výstavou Poklady podzemí.

Počátky sbírkotvorné činnosti jsou spojené s archeologií a té se muzeum věnuje dodnes. Archeologické výzkumy probíhající v Českém ráji a v Pojizeří přinášejí každoročně řadu zajímavých objevů a pokladů. Ty nejzajímavější z posledních deseti let jsou právě teď k vidění na výstavě Poklady podzemí.   

Komentář Jaroslava Hořeního: Stavitelé a investoři nemají archeology většinou moc v oblibě, protože zdržují a prodražují jejich záměry. Na výstavě Poklady podzemí je vidět, že to rozhodně není zbytečné. Bez záchranných archeologických průzkumů by byla nenávratně zničena naše historie. Její část napříč nejen staletími, ale i tisíciletími je až do konce března k vidění v turnovském Muzeu Českého ráje. Stojí za to, si na Poklady podzemí udělat čas.

Pokud si jako poklad představujete nález mincí, tak ani v tom vás výstava, kterou připravil archeolog Jan Prostředník spolu s kolegy Petrem Hartmanem a Romanem Syrovátkou, nezklame. Mincovní poklady jsou dokonce dva.

Starší soubor tvoří 160 stříbrných pražských grošů Václava II. a Jana Lucemburského, který byl v srpnu roku 218 náhodně objeven u staré stezky nedaleko Vysokého nad Jizerou. Zajímavá je nejen fyzická cena mincí uložených po roce 1340, ale i jejich zachovalý stav v extrémních horských podmínkách. Mladší poklad byl nalezen v roce 2013 v Roztokách u Jilemnice. Do země byl uložen krátce po Mnichovské dohodě na podzim roku 1938.

Výstava potrvá v turnovském Muzeu Českého ráje do konce března letošního roku.

Související

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...