Mamince postavil srub, sám bydlí ve stanu. V parčíku v liberecké Rochlici

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pan Zdeněk je bezdomovec
0:00
/
0:00

Pan Zdeněk a jeho maminka Dáša jsou bezdomovci. Liberečtí městští strážníci bezdomovce v zimě kontrolují a taky jim říkají, kam se uchýlit, kdyby teploty spadly pod bod mrazu. Se strážníky se na obhlídku vypravila i naše redaktorka.

Strážníci v Liberci v zimním období obcházejí bezdomovce. Informují je o místech, kde se můžou ohřát, najíst a vyměnit si oblečení. Chtějí tak předejít tomu, aby při teplotách pod bodem mrazu lidé bez domova umrzli. Jedna celá rodina žije například v parčíku v městské části Rochlic. Mají tam postavené provizorní obydlí z palet, pokryté plachtami. Přespávají i ve stanu vystlaném peřinami a spacákem.

Takhle „bydlí" pan Zdeněk s maminkou

Vedle zimy se pan Zdeněk s maminkou potýkají i s nezvanými návštěvami, jak pan Zdeněk připustil, cizí lidé do jejich „obydlí“ chodí, hlavně v noci, a už se jim několikrát stalo, že jim i to málo, co mají, někdo ukradl.

Strážník městské policie Jiří Javorský radí dvojici zajít třeba do libereckého K-centra, kde lidé bez domova po registraci dostanou třikrát denně najíst, mají možnost osprchovat se a ohřát. V krajském městě jsou také místa, kde je možné přespat a to v Naději v Kateřinkách a v azylovém domě Speramus v Barvířské ulici.

autor: Eva Malá
Spustit audio

Související