Liberečtí hygienici se kvůli úsporám při ohřívání vody obávají šíření legionelly
Liberečtí hygienici varují před rizikem nákazy legionellou. Jen za září 2022 řešili čtyři případy podezření na infekce způsobené touto bakterií.
Aktualizace 21. 10. 2022:
K 21. říjnu evidují hygienici v Libereckém kraji už 11 případů tak zvané legionářské nemoci. Další dvě podezření prošetřují.
Nemoc způsobuje bakterie legionelly, která se množí v teplé vodě, například v bojlerech. Hygienici proto doporučují nesnižovat při ohřevu teplotu pod 55 stupňů Celsia. Lidé by si měli dávat pozor i při návštěvě ubytovacích zařízení, kde voda méně cirkuluje, nebo má kvůli úsporám nižší teplotu, říká.
„Když jsme v hotelu, kde počet hostů evidentně není velký, je dobré odpustit první díl teplé vody, třeba po dobu jedné minuty, v podstatě do chvíle, kdy už tam přichází horká voda,“ uvedla ředitelka Krajské hygieny v Liberci Jana Loosová.
***
Bakterie legionella žije ve vodovodních rozvodech a rozšířit se může, pokud budou lidé v kotlích, například kvůli úsporám, ohřívat vodu jen na nízké teploty. „Souvisí s tím, že se snižuje teplota vody v boilerech a jiných zásobnících vody a to vyhovuje optimálním teplotám, které legionella potřebuje,“ vysvětlila hlavní epidemioložka Krajské nemocnice v Liberci Jana Prattingerová.
Legionela se ideálně množí při teplotě od 20 do 45 stupňů, proto by teplá voda v domácnostech měla mít minimálně 55 stupňů.
Bakterie legionelly může způsobit horečnaté onemocnění podobné zápalu plic, které je nebezpečné hlavně pro seniory a osoby se sníženou imunitou.
Související
-
Léčebna ve Cvikově by měla v zimě ušetřit za energie. Dokončili tam zateplení fasád a výměnu oken
Zdravotnické zařízení si od investice za zhruba dvacet milionů korun slibuje také příjemnější prostředí pro pacienty. Těch v poslední době kvůli covidu-19 výrazně přibylo.
-
Připomene preventivní prohlídky a odpoví na otázky ohledně vyšetření. Mobilní aplikace Preventivka
Nezisková organizace Loono spustila aplikaci Preventivka, která připomene preventivní prohlídku u lékaře. Podle lékařky Kateřiny Šédové zanedbává prevenci až 75 % Čechů.
-
Kdy vám můžou bouchnout saze, i jak a čím správně topit v kamnech. Zeptali jsme se kominíka
Jak často je nutná kontrola komína, jak ho správně vymetat, jak vybrat kamna i jak čím v nich správěn topit, i na to se Iveta Kalátová zeptala kominíka Marka Hauera.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Místní čelí ohromnému barbarství. V Záporoží je cílem terorizování civilního obyvatelstva, říká Šír
-
Pavel: Musíme spočítat, za kolik peněz se efektivně ubráníme. Na obranu bychom mohli dávat 3 procenta
-
Hokejisté Litvínova prohráli třetí zápas v řadě a Sparta je sesadila z čela ligy. Budějovice vyhrály v Brně
-
‚Vzpomínky zůstaly, ale památka je pryč.‘ Plavec Hall přišel při požárech v Palisades o všechny medaile