Ministerstvo dotace na opatření proti útokům vlků nechystá, farmářům přispěje Liberecký kraj
Pevná oplocení, elektrické ohradníky, pastevečtí psi. To jsou nejúčinnější opatření na ochranu hospodářských zvířat před vlky. Na instalaci ohradníků a dalších opatření chovatelům v roce 2025 přispěje Liberecký kraj.
Liberecký kraj vyzývá chovatele hospodářských zvířat, aby lépe zabezpečili svá stáda před útoky vlků. Na preventivní opatření proti vlkům kraj zřídil také speciální dotační program. Pro podporu se hejtmanství rozhodlo proto, že ministerstvo životního prostředí v roce 2025 dotační program pro velké chovatele kvůli nedostatku peněz nechystá.
Chovatelé, kteří mají svá stáda na území Libereckého kraje, si mohou požádat o dotaci. Na jednu žádost je vyčleněno 20 tisíc až půl milionu korun, dohromady je v dotačním programu 5 a půl milionu.
Pokud bude žádostí víc než vyčleněných peněz, bude se kraj snažit ještě nějaké prostředky najít. Žádosti bude možné podávat od 1. března a 30. dubna 2024, a to výhradně elektronicky.
Na co mohou být peníze využity, přiblížil náměstek hejtmana Jiří Klápště z TOP 09: „Jedná se například o různé ploty a ohradníky, případně přístřešky na noc, kam se zvířata schovají. Opatření musí splňovat standard Agentury ochrany přírod a krajiny, tak aby byly účinné.“
Jako nejúčinnější opatření se ukázal elektrický ohradník v kombinaci s pasteveckým psem. V posledních dvou letech se podobných opatření udělalo v kraji kolem patnácti.
Podle Agentury ochrany přírody a krajiny se v roce 2024 řešilo kolem osmi desítek útoků vlků na hospodářská zvířata; z toho 54 jich bylo na Frýdlantsku, 24 na Českolipsku, například v okolí Brniště, Luhova, dále v Křižanech na Liberecku, v okolí Hrádku nad Nisou nebo v oblasti Krkonoš. Šlo hlavně o útoky na ovce, v menších případech i na krávy a v jednom případě dokonce vlk napadl pštrosa v minizoo v Bohaticích na Českolipsku.
Počet vlků, kteří se v regionu pohybují, není přesně znám, jde o několik desítek jedinců. Podle monitoringu Hnutí Duha se vlci nacházejí hlavně na Frýdlantsku, dále v Lužických horách, kde fotopasti zachytily tři nová vlčata, častý je výskyt vlků na Českolipsku, v okolí Ralska a Máchova jezera, tam jsou poslední čtyři roky smečky bez mláďat.
Související
-
Přibývá útoků vlků na hospodářská zvířata. Starostovi Brniště zlikvidovali celé stádo
V Česku roste počet zvířat usmrcených vlky. Chovatelé za tři čtvrtletí roku 2024 nahlásili bezmála 700 stržených ovcí. Za celý rok 2023 jich bylo o asi 70 méně.
-
Vlci v Krkonoších. Nejde, aby stáda chránil jen někdo, to bude pro vlky „krmítko“, myslí si farmář
Mezi další hory, které se opět stávají domovem vlka, patří Krkonoše. To přináší radosti i starosti. Vlk do přírody patří, tvrdí její ochránci, farmářům však přináší obavy.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Temná minulost billboardového bosse Fischera. Na Slovensku figuroval u vražd a únosů
-
USA a Korea podepsaly konečné memorandum o spolupráci v jádru. Dobrá zpráva pro Dukovany
-
‚Dříve jsem mu říkala Ríša.‘ Důchodkyně obžalovaná z vraždy kutnohorského léčitele vypovídá před soudem
-
OBRAZEM: Pět obětí a přes 2000 zničených domů. Los Angeles pustoší nejničivější požár moderní historie