Liberecký zámek z 16. století je na prodej. Jaká by mohla být jeho budoucnost?

11. srpen 2023 14:29

Roky téměř prázdný areál v centru krajského města se jeho majitel, společnost ÚSTÍ DEVELOPMENT, snaží nabídnout prostřednictvím zahraničních inzertních webů. Město Liberec by o památku mělo zájem. Otázkou jsou ale peníze a případné náklady na rekonstrukci.

O prodeji zámku se v Liberci mluví delší dobu. Téma ožilo s každoročním pořádáním festivalu animovaného filmu. Podle mluvčí radnice Jany Kodymové je město dlouhodobě seznámené s tím, že o nemovitost projevilo zájem občanské sdružení Mezinárodní festival animovaného filmu Anifilm, jehož pořadatelé se netají přáním se v Liberci usídlit natrvalo a rozvíjet tam další aktivity.

Ředitel festivalu Tomáš Rychecký zájem o koupi nepotvrdil s tím, že je předčasné se o čemkoli na téma zámek mluvit. Zároveň doplnil, že by rád nadcházející ročník festivalu uspořádal opět v Liberci. V Liberci se Anifilm koná od roku 2020, kdy se tam přehlídka přestěhovala z Třeboně.

Liberecký zámek v minulosti sloužil jako šlechtické sídlo, později v něm byl soud, ubytovna, ředitelství Státních lesů a statků a také vysoká škola. V novodobé historii tam měl podnik Skloexport jednu z nejrozsáhlejších expozic skla na světě. Teď je zámek po většinu roku prázdný.

Před zhruba šesti lety radnice cenu za nákup zámku odhadovala na 60 až 100 milionů korun. V jednání je i možnost zapojení Libereckého kraje, který nabízí, že od města vykoupí budovu bývalého internátu v Zeyerově ulici, kterou plánuje přestavět na speciální školu. Peníze by pak město mohlo využít například i na koupi zámecké budovy.

autoři: Eva Malá , reČRoL
Spustit audio

Související