Liberecký kraj informoval o postupu očkování proti covidu-19. Vakcínu ale zatím nemá

28. prosinec 2020 15:20

Liberecký kraj čeká na první dodávku vakcíny proti onemocnění covid-19. Původně se počítalo s tím, že by očkování mohlo zítra začít v liberecké nemocnici. Vakcína ale zatím nedorazila. O dalším postupu dnes informoval po svém zasedání krizový štáb Libereckého kraje.

Až nemocnice v Liberci vakcíny převezme, hned druhý den zahájí očkování v tamním očkovacím středisku. Jako první budou na řadě lékaři, lékařky, sestry a záchranáři, kteří přicházejí do kontaktu s covid pozitivními pacienty nejčastěji a jsou tak v největším ohrožení.

Těchto vakcín pro zdravotnický personál by mělo dorazit v první zásilce do regionu 973. Vedení kraje ale zatím neví, kdy bude vakcína k dispozici. „My v tuto chvíli nemáme ani vakcínu, ani informaci o tom, kdy skutečně dorazí. Původně ty mediální informace byly takové, že by měla dorazit dnes, ale tu informaci o tom, v který den skutečně dorazí, nemáme,“ uvedl dnes po jednání krizového štábu hejtman Martin Půta za Starosty pro Liberecký kraj.

Kdo bude očkovaný po zdravotnickém personálu?

Hned v lednu by měla dorazit druhá zásilka vakcín. Těch by mělo být 750 a měly by putovat za nemocí více ohroženými lidmi. Kromě zaměstnanců nemocnic by to měli být zaměstnanci sociálních služeb nebo domovů pro seniory. Také by měli přijít na řadu pacienti, kteří mají velké riziko zdravotních komplikací v případě, že by prodělali covid-19. Očkováni by měli být také starší klienti domovů pro seniory. Co se týká dalších zájemců z řad veřejnosti, na ty by se podle hejtmana mohlo dostat zhruba v květnu.

Jaká je aktuálně epidemiologická situace v regionu?

Už třetí den se Liberecký kraj drží v protiepidemickém systému PES na 75 bodech ze sta, což odpovídá čtvrtému stupni z pěti. Přes svátky přibylo 503 nově potvrzených případů koronaviru, a to je méně než ve středu 23. prosince, kdy jich testy odhalily 664. Jenže nižší počet případů zřejmě souvisí i s nižším počtem testů, které se přes svátky udělaly.

Podle ředitele krajské hygienické stanice Vladimíra Valenty se proto dá v příštích dnech očekávat nárůst nemocných. Přibývá také lidí, kteří s onemocněním covid-19 skončí v nemocnici. Teď je to 243 pacientů, před týdnem jich bylo o 24 méně. I proto zdravotníci stále potřebují pomoc armády. Aktuálně v kraji pomáhá 26 vojáků. Kraj bude podle krajského radního pro zdravotnictví Vladimíra Richtera z ODS žádat o prodloužení jejich mise až do skončení nouzového stavu.

Spustit audio

Související