Potřebujete na covid testy? Poradíme kam, kdy a jak v Libereckém kraji

30. září 2020 15:00, aktualizováno

V kraji funguje 5 odběrových míst na testy na koronavirus; ve všech čtyřech páteřních nemocnicích v Liberci, Jablonci nad Nisou, České Lípě a v Jilemnici a od pondělí 21. září u Zdravotního ústavu v Liberci - Vratislavicích.

Krajská nemocnice Liberec

odběrové místo v Husově ulici:

  • Pondělí – Pátek: 8:00 – 17:00 hodin
  • Sobota – Neděle: 8:00 – 13:00 hodin

Krajská nemocnice Liberec bude od 1. října odběry ke zjištění koronaviru dělat jen lidem, kteří budou objednaní přes rezervační systém. Neobjednaní pacienti nebudou z kapacitních důvodů obslouženi, České tiskové kanceláři to řekl mluvčí nemocnice Václav Řičář.

Čtěte také

Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem - odběrové místo Vratislavice

odběrové místo U Sila 1139:

  • Pondělí - Pátek 8:00 - 15:00 hodin

Odběrové místo jen pro pacienty s žádankou od KHS nebo praktického lékaře. Objednávkový formulář je na webu Libereckého kraje.

Nemocnice Jablonec nad Nisou

odběrové místo v budově H02 (barevná budova na kraji areálu naproti školce):

  • Pondělí – Pátek: 7:30 – 11:30 hodin a 12:30 15:00 hodin

Nemocnice testuje jen pacienty s žádankou od KHS nebo praktického lékaře. Objednávkový formulář je na webu Libereckého kraje.

Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa

odběrové místo v zadní části budovy polikliniky, přístupné je jen z venkovní lávky (přístup po lávce podél budovy polikliniky z ulice Purkyňova), sledujte umístěné značení. Pro vozíčkáře je připraven zvonek, po zazvonění přijde k odběru personál k pacientovi:

  • Pondělí – Pátek: 8:00 – 12:00 hodin
  • Sobota – Neděle: 9:00 – 11:00 hodin

pacienti s žádankou od KHS nebo praktického lékaře i samoplátci se objednávají přes formulář.

MMN Jilemnice

odběrové místo před novou poliklinikou v Jilemnici (bývalá oční optika):

  • Pondělí – Sobota: 7:30 – 11:00 hodin

Nemocnice testuje jen pacienty s žádankou od KHS nebo praktického lékaře, termín lze objednat přes formulář.

Od neděle 20. září je v Libereckém kraji možné se na odběry pro testy na nový koronavirus objednat. On-line rezervační systém je v záhlaví webových stránek kraje. Zatím se na odběry mohli předem objednávat jen samoplátci, teď tuto možnost dostanou i klienti, kterým testování nařídí praktičtí lékaři nebo hygienici. České tiskové kanceláře to řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Přemysl Sobotka (ODS).

Na spuštění společného rezervačního systému se kraj dohodl s řediteli páteřních nemocnic, záchranné služby i Zdravotního ústavu v Liberci. Systém prošel testem, který prověřil a potvrdil jeho funkčnost. „Výrazně se zjednoduší objednávání všech pacientů na území celého Libereckého kraje," řekl Sobotka, který věří, že by to mohlo zkrátit fronty u jednotlivých odběrných míst. Například v pondělí 14. září čekali lidé na odběry u liberecké nemocnice až pět hodin.

Čtěte také

Odběrová místa fungují ve všech čtyřech páteřních nemocnicích v Liberci, Jablonci nad Nisou, České Lípě a Jilemnici. S ohledem na rostoucí potřebu testování v posledním týdnu se počty odběrů na jednotlivých místech zvýšily. V Liberci jsou tak schopni odebrat přes 400 vzorků denně, v Jablonci je to 120, v České Lípě 75 a v Jilemnici 40. Všechna místa pracují od pondělí do pátku dopoledne, v liberecké Krajské nemocnici bude odběrové místo otevřené i v sobotu a neděli a to to od 9:00 do 11:00 hodin.

Čtěte také

V kraji zajišťují až 220 odběrů denně také dvě sanity záchranné služby, od pondělí 21. září je otevřené nové odběrové místo u Zdravotního ústavu v Liberci - Vratislavicích. V případě, že by byl zájem o odběry větší, než jsou současné kapacity, je podle potřeby připravena pomoci armáda. „Lidé se teď budou moci objednat na konkrétní čas a místo. Podle vytíženosti odběrových stanic si mohou zvolit, kam se vypraví, což by mělo zabránit přetížení jednotlivých míst. Žádám proto občany, aby rezervační systém využívali," dodal hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

autor: Redakce ČRo Liberec | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související