Liberecký kraj bude mít ve sněmovně osm poslanců. Kteří to budou?

10. říjen 2021 06:22
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Poslanci při jednání v Poslanecké sněmovně ČR.

V Česku v sobotu 9. října skončily volby do poslanecké sněmovny. Zvítězila v nich koalice SPOLU před hnutím ANO, koalicí Piráti a STAN a hnutím SPD. V Libereckém kraji si obě nejúspěšnější uskupení výsledky prohodily. V kraji totiž vyhrálo hnutí ANO před koalicí SPOLU, kterou tvoří ODS, KDU-ČSL a TOP 09.

Kdo bude poslancem za Liberecký kraj

Liberecký kraj bude mít mít příští čtyři roky 8 poslanců. Do dolní komory parlamentu voliči vybrali stávajícího poslance Petra Beitla a starostu Kravař na Českolipsku Víta Vomáčku za koalici SPOLU, mandát obhájili poslanci hnutí ANO Jana Pastuchová, Ivan Jáč a David Pražák. A také poslanec za hnutí SPD Radovan Vích. Za koalici Pirátů a starostů ve sněmovně zasednou poslanec Jan Farský a vysokoškolský učitel Jan Berki, oba nominovaní Starosty.

Jak lidé v Libereckém kraji volili

K volbám do poslanecké sněmovny přišlo v Libereckém kraji 64,4 procent voličů. Volební komisaři započítali 221 549 platných hlasů. Vítězem se v regionu stalo hnutí ANO, které podpořilo 59 515 lidí, což je 26,86 procent ze všech, kteří volili.

Čtěte také

Druhá v kraji skončila koalice SPOLU, kterou dalo svůj hlas 22,77 procent ze všech voličů, konkrétně 50 464 lidí. Na třetím místě je s 21,37procentní podporou voličů koalice Pirátské strany a hnuté STAN, tedy 47 350 hlasů. Čtvrtá je pak s velkým odstupem SPD. Ta dostala 24 384 hlasů, což odpovídá 11. procentům. Žádné další politické uskupení, a v Libereckém kraji jich kandidovalo celkem sedmnáct, se do poslanecké sněmovny nedostalo.

Celkově nejvíce preferenčních hlasů získali Starostové. A to Jan Farský (15 479), Jan Berki (12 266) a Jarmila Levko (9 601). Lídr kandidátky SPOLU Petr Beitl získal 5 595 preferenčních hlasů, jednička z kandidátky ANO Jana Pastuchová 3 277.

autoři: Eva Malá , reČRoL
Spustit audio

Související