Zelenina je chutná a zdravá. Jak ji připravit ještě chutnější?

Zavadlý salát nemusíte hned vyhodit. Zkuste ho nejdříve postříkat studenou vodou, zabalit do utěrky a vložit na hodinu do lednice. Uvidíte, že se probere k životu.

Dušená mrkev bude výborná k masu, když ji budete dusit na másle bez vody, pouze ve vlastní šťávě. Zachováte chuť i vitamíny.

Ředkvičky vydrží dlouho čerstvé, když je ponoříte natí do vody a necháte v lednici. Aby zůstala kukuřice při vaření krásně žlutá, přidejte do vody lžíci citronové šťávy. Při vaření také nepřidávejte sůl, aby neztvrdla.

A zelí zůstane krásně zelené a svěží, když při vaření přidáte lžičku jedlé sody. To je také způsob, jak zmírníte zelný zápach. Zkrátka dvě mouchy jednou ranou. 

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.