Křížem krajem na Slovanku za uzdravující studánkou

16. říjen 2017
Křížem krajem

V neděli 3. listopadu 2013 se v Jizerských horách nedaleko Hrabětic uskutečnilo slavnostní otevření opravené křížové cesty, která vede z Horního Maxova k Seibtově studánce. Tu najdeme v těsné blízkosti u rozhledny Slovanka, která je nejstarší železnou vyhlídkovou věží na území České republiky.

Křížovou cestu zde zřídili na bratři Anton a Josef Seibtovi v roce 1840. Jednomu z bratrů, který byl velice nemocen – byl ochrnutý a nemohl chodit, ani se jinak pohybovat – se jednou zdálo, že se mu uleví po koupelích v chladné jizerskohorské vodě.

Nechal se proto vyvézt na místo ve svahu kopce, kde vytékala voda. Znělo to pošetile, ale přesto mu zde příbuzní vykopali a kameny vyzdili jímku na vodu, ve které by mohl provádět koupele a vodní masáže. Vedle byla pak ještě druhá jáma na koupele rašelinné. Seibt vodu také pravidelně pil. A zázrak nakonec nastal – po delší době se mu natolik ulevilo, že vstal a mohl již chodit o holích. A za další čas se poté uzdravil natolik, že už chodil pouze o jedné holi.

Seibtova studánka

Studánka vyskládaná ze žulových kamenů, které se začalo říkat Seibtova, patří k půvabným místům, kde lze stále spatřit starou tvář hor. Vysvěcena byla 11. srpna 1840 farářem Petrem Junou z Janova nad Nisou. V roce 1934 místo kompletně obnovil Německý horský spolek pro Ještěd a Jizerské hory.

Po 80 letech byla křížová cesta i studánka značně zchátralá, poškozená lidmi i časem. Teprve v roce 2013 došlo k jejich komplexní obnově a to díky iniciativě spolku přátel Jizerských hor Patron Členové spolku opravili jednotlivá žulová zastavení, obrázky na ně nakreslil Pavel Koňařík z Hejnic. Akci tehdy podpořily Lesy ČR, Liberecký kraj a město Lučany nad Nisou, na jehož území vrch leží.

Spustit audio