Kočičí terapeuti jako nová posila v liberecké nemocnici
Osmačtyřicetiletá Petra Konečná z Liberce je canisterapeutka a felinoterapeutka. To znamená, že v liberecké nemocnici nechodí na terapeutické návštěvy za pacienty jen se svými dvěma leonbergery, Elwisem a Elzou, ale i s kočkami. Konkrétně s Bumbácem, Bambulkou a Jamesem Bondem, ročními koťaty mainské mývalí kočky.
Vůbec první kočičí terapeut, který začal pomáhat v liberecké nemocnici, se jmenuje Bumbác. James Bond byl zase jako vůbec první terapeutická kočka na psychoterapii a spolu se svými zvířecími kolegy pravidelně navštěvuje i anesteziologicko-resuscitační oddělení, ačkoli samozřejmě ne pacienty, kteří mají alergii na srst.
Všechna tři koťata nyní dosahují velikosti běžných koček. V dospělosti mohou tato zvířata s huňatými ocasy a typickými štětičkami na špičkách uší vážit až čtrnáct kilo. K pacientům však budou podle majitelky stále něžná jako malá koťátka.
Ukázalo se, že kočičí terapeuty vnímají pacienti dokonce ještě lépe než jejich psí kolegy. Zvířecí terapeuti vyvolávají takřka okamžitou změnu nálady a skutečný nával štěstí. „Moje zvířata mohou pracovat s lidmi a mají status terapeutického zvířete od organizace Elva Help. Jsem na to moc pyšná,“ dodává Petra Konečná, které se terapií splnil životní sen – pomáhat lidem.
Zvířata v nemocničním prostředí však nepomáhají pouze pacientům, ale i lékařskému personálu. „Myslím, že je to skvělá forma prevence proti syndromu vyhoření a naštěstí máme v nemocnici takovou sestavu, která má zvířata ráda,“ vysvětluje staniční sestra spinální jednotky Alena Kyrianová.
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.