Psí dárkyně krve aneb Krev může darovat i váš pes

26. červen 2019

Tak tohle je Julča, oficiálně tedy vznešeně Issa z Dančí paseky. A možná bude psí zachránkyně životů.

Její majitelka Liberečanka Monika Hartlová totiž svou výmarskou ohařku zapsala do registru dobrovolných psích dárců krve Červená tlapka. Ten založila paní Alice Bílá z Prahy poté, co pro nemocnou fenu své maminky obtížně sháněla krev. Liberecké Julče jsou dva roky, je zdravá a váží víc než dvacet kilogramů - to jsou podmínky pro zapsání do databáze. Podle veterináře Martina Kareše z Veterinární kliniky v Liberci Růžodole zvládne klidný a poslušný pes odběr krve bez problémů.

Může při něm ležet, ale i sedět, trvá to mezi patnácti minutami a půl hodinou. A to prý Julča uplacená pamlskem zvládne dokáže úplně bez probémů. Do celorepublikového registru, který spravuje Alice Bílá spolu se třemi nadšenými přáteli přihlásili manželé Hartlovi proto, že chtějí pomáhat ostatním psům. Podle Moniky Hartlové má každý pes své poslání, Julča bude třeba někdy v budoucnu psí hrdinkou.

autor: Lucie Fürstová

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.