Kmínka pro dobré trávení

Syrové listopadové dny si přímo žádají něco pro zahřátí. Co se v chalupách kolem Jizery pilo kromě čajů, šťáv, moštů a piva? Platí zde to samé jako u jídla. Pilo se to, co matka příroda nabídla, nejčastěji „tekuté ovoce“. A protože máme čas, kdy se pomalu začíná dobře zkvašené ovoce pálit, zkusíme jeden jednoduchý recept na nápoj z pálenky.

Podomácku se líh vyráběl líh a ušlechtilé pálenky s nezaměnitelnou příjemnou ovocnou vůní z plodů ovocných stromů, štěpovaných i planých, které obsahovaly dostatečné množství zkvasitelného cukru. Méně kvalitní destiláty ovocného charakteru, takzvané „bryndy“ či „šnáby“, se získávaly zpracováním zkvašeného ovocného vína, marmelád, kompotů či sušeného ovoce.

Hlavní motivací pro domácí výrobu bylo zužitkování a zhodnocení přebytků ovoce ze zahrad a sadů, jablek, hrušek, švestek, třešní, višní a plodů nasbíraných v lese.

Ingredience:

7 dkg rozdrceného kmínu
5 dkg semene anýzu
3 dkg semene fenyklu
1 l pálenky
1 l svařené vody
1/2 kg cukru


Postup:

Všechny suroviny naložíme do velké sklenice, uzavřeme a necháme dva týdny louhovat. Poté přecedíme do lahví a necháme jeden měsíc rozležet. Užíváme pro zlepšení trávení.

Kmín