Každý učitel je tak trochu herec, věří lektor vědomé komunikace s dětmi Zdeněk Okleštěk

Dětem začaly prázdniny, a před učiteli jsou týdny zaslouženého odpočinku. Náročnost učitelské profese si uvědomuje i Zdeněk Okleštěk, který chodí na náslechy do tříd základních škol.

Čtěte také

„Čím jsou ta děcka mladší, tím víc tam může být toho divadla. Jakmile vstoupí do puberty, a přichází do 8. a 9. třídy, tak jim to vadí, protože mají pocit, že je dospělí vnímají jako malé děti. Takže ony naopak přivítají, když je projev dospělejší, bez hraní. Ale zase na druhou stranu, co se jim předává, musí mít smysl“, říká Zdeněk Okleštěk, lektor pro vědomou komunikaci s dětmi, který byl předprázdninovým Hostem Dopoledne pod Ještědem.

Jak vnímají současné děti své učitele, dá se autorita naučit, a proč by se poznámky neměly řešit zápisem do žákovské knížky? Poslechněte si záznam rozhovoru.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.