Jezdíte po I/13 z Rynoltic do Bílého Kostela? Tak pozor na vysokou i jiná zvířata
Nejrizikovější úsek v České republice pro střety se zvěří je podle Srna indexu vypracovaného Generali Českou pojišťovnou a Centrem dopravního výzkumu v Libereckém kraji. Jen od října 2019 do března 2020 došlo na 750 metrů dlouhém úseku silnice I/13 mezi Bílým Kostelem nad Nisou a Rynolticemi k 42 nahlášeným nehodám a celková výše škod se vyšplhala ke 2 937 000 Kč.
Na kontrolu úseku se vypravil dopravní expert platformy Vize Nula Roman Budský a redaktor ČRo Liberec Jaroslav Hoření. Zjistili, že správce silnice pro větší bezpečnost udělal kromě plotů vše a ploty nelze mít všude, takže se zaměřili na chování řidičů.
Ti by podle Romana Budského hlavně měli brát vážně dopravní značku Pozor zvěř. Bývá totiž umístěna v úsecích, kde zvířata přes silnici opravdu přebíhají. Častěji migrují od soumraku do úsvitu, a také v některých částech roku – a to v březnu, květnu, říjnu nebo listopadu.
„V tom úseku je lepší snížit rychlost jízdy, hlavně když je to tam méně přehledné, jsou tam třeba náletové dřeviny. Rozhodně není ostudou, když v úseku, kde se necítím dobře, pojedu třeba šedesátkou. A pokud to jenom trošku jde, tak pojedu ke středu vozovky, abych měl hlídanou nejen levou, ale i pravou stranu vozidla,“ doporučuje Roman Budský.
Podle něj řada řidičů žije v iluzi, že zvěř se automobilů bojí a přebíhá od nich daleko, takže řidiči budou mít dostatek času na případnou reakci. Většinou tomu tak ale nebývá. Zvířata často vyběhnou hned před autem, nebo přebíhají i mezi vozy v koloně.
Co je to SRNA index?
Generali Česká pojišťovna spolu s Centrem dopravního výzkumu, v. v. i vydávají tzv. SRNA index, který vždy na jaře a na podzim přináší aktuální informace o výši škod i přehled rizikových míst ve vztahu ke střetům vozidel se zvěří v Česku. SRNA index pracuje s počtem nehod zaneseným v policejních statistikách, výší škod na majetku, zdraví i životech. Dává je do souvislosti s rozsahem silniční sítě v krajích a okresech. Data tak lze mezi sebou porovnat. Od října 2019 do letošního března došlo v Česku k 6 980 srážkám se zvěří, ke kterým byla přivolána policie. Nejvíc nehod v absolutních číslech eviduje Středočeský kraj.
Zdroj: www.generaliceska.cz
A co má tedy řidič dělat, když se mu před vozem objeví nějaké zvíře? „Tady je zásada, udržet auto na silnici. Nestrhávat volant, to je to nejnebezpečnější, co se dá udělat. V té vyšší rychlosti a při prudkém stržení volantu, hlavně na těch užších silnicích, bude následovat to, co následovat musí – auto opustí silnici,“ říká dopravní expert Budský. Čelní náraz je podle něj nejbezpečnější, protože zepředu mají automobily deformační zóny a střet tak lépe ustojí.
I při střetu se zvěří platí podle něj obecná rada, jak by měli řidiči reagovat, když se jim v cestě objeví nenadálá překážka. „Intenzivně brzdit, chytit pevně volant a pokud výrazně snížím rychlost jízdy a cítím, že už jedu pomalu, že by se to mohlo podařit, tak teprve pak mohu zkusit pohnout volantem. Ale to se většinou jedná o pohybující se zvíře, takže tam vlastně nebudete mít ani kam strhnout volant. A navíc, pokud přebíhá jeden kus, tak se dá předpokládat, že za ním poběží celé stádo,“ varuje Budský. Řidiči by tak při spatření přebíhajícího zvířete měli očekávat další.
A ještě jedna důležitá rada. Pokud ke střetu se zvěří dojde a vy si řeknete, nikdo mi nic nedá, ale srnku si vezmu do kufru, tak to nedělejte. Dopustili byste se trestného činu pytláctví. Správný postup je označit nehodu a nahlásit ji.
Související
-
Srna index: nejčastěji řidiči srazí lesní zvěř na silnici první třídy číslo 9 u České Lípy
Řidici v Česku srazí lesní zvíře na každém zhruba šestém kilometru. Vyplývá to z nového přehledu - takzvaného Srna Indexu.
-
Střetů aut se zvěří v Libereckém kraji přibývá. Kde jsou riziková místa?
Každý rok se v Libereckém kraji srazí se zvěří stovky řidičů. Jen loni policie evidovala 807 takových nehod.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Děti, které chtějí být sériovými vrahy. Výchovné ústavy nemají jak pracovat s extrémními případy
-
Trestat bezdomovce? Ten nápad je odtržený od reality, kritizuje Hrabu výzkumnice
-
Protestující: Gruzínská policie má taktiku na každý den. Někdy mlátí novináře, jindy nás nahání v ulicích
-
Francouzská vláda s rozpočtem obešla poslance. Ti budou brzy hlasovat o vyslovení nedůvěry