Jeskyně a jeskyňáři z kraje pod Ještědem

Jeskyně a jeskyňáři z kraje pod Ještědem: Sklepy pod Apolenou

15. červenec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jeskyně Sklepy pod Troskami

Redaktorka Ivana Bernáthová vás v tomto díle vezme do pseudokrasové jeskyně Sklepy ve skalním městě Apolena pod Troskami. 

Jeskyně Sklepy je po Bartošově peci druhou nejdelší jeskyní v Českém ráji. Měří kolem 200 metrů a je vyhloubená do křemenných pískovců. Podle pověsti je jeskyně Sklepy propojená s nedalekými Troskami v Českém ráji tajnou chodbou. Jeskyňáři ale zatím provedeným měřením nic takového neprokázali. Zato jsme byli u toho, když přijeli do Sklepů uklízet chodby zanesené pískem a kamením.

Jeskyňáři přijeli do skalního města Apolena uklízet do jeskyně Sklepy

Jeskyňáři, mezi kterými je i jedna žena Markéta Fichtnerová, se do jeskyně Sklepy pod Troskami vydali čistit chodby zanesené bahnem a sutí, pozorovali netopýry i zajímavé pavoučky. V předchozích desetiletích řádili ve Sklepích „takyjeskyňáři", kteří tam vyryli řadu nápisů.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?