Jeskyně a jeskyňáři z kraje pod Ještědem

Jeskyně a jeskyňáři z kraje pod Ještědem: Bozkovské dolomitové jeskyně

14. červenec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jezerní dóm

Kroky turistů, obdivujících krásy podzemí, často míří do veřejně přístupných Bozkovských dolomitových jeskyň nedaleko Semil. Jaké divy vás tam čekají?

V nejrozsáhlejším jeskynním systému v Libereckém kraji, Bozkovských dolomitových jeskyních, je kolem 7 stupňů Celsia a navíc pořádně vlhko. Jeskyňáři tenhle podzemní krápníkový skvost s nádherným Jezerním dómem objevili v roce 1947. A už v roce 1969 do 400 metrů dlouhých chodeb ozdobených krápníky a dalšími krasovými útvary, mohli vstoupit první turisté. Vy se do nich můžete „podívat“ prostřednictvím reportáže redaktorky Ivany Bernáthové, kterou doprovázeli jeskyňáři Vratislav Ouhrabka a Miroslav Šimek.

Do Bozkovských jeskyní redaktorku Ivanu Bernáthovou doprovodili jeskyňáři  Vratislav v Ouhrabka a Miroslav Šimek

Bozkovské Dolomitové jeskyně jsou v létě otevřené kromě pondělí každý den od 9 do 17 hodin. K jejich prohlídce potřebujete 45 minut a něco teplejšího na sebe.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...