Jeskyně a jeskyňáři z kraje pod Ještědem

Jeskyně a jeskyňáři z kraje pod Ještědem: Bozkovské dolomitové jeskyně

Kroky turistů, obdivujících krásy podzemí, často míří do veřejně přístupných Bozkovských dolomitových jeskyň nedaleko Semil. Jaké divy vás tam čekají?

V nejrozsáhlejším jeskynním systému v Libereckém kraji, Bozkovských dolomitových jeskyních, je kolem 7 stupňů Celsia a navíc pořádně vlhko. Jeskyňáři tenhle podzemní krápníkový skvost s nádherným Jezerním dómem objevili v roce 1947. A už v roce 1969 do 400 metrů dlouhých chodeb ozdobených krápníky a dalšími krasovými útvary, mohli vstoupit první turisté. Vy se do nich můžete „podívat“ prostřednictvím reportáže redaktorky Ivany Bernáthové, kterou doprovázeli jeskyňáři Vratislav Ouhrabka a Miroslav Šimek.

Do Bozkovských jeskyní redaktorku Ivanu Bernáthovou doprovodili jeskyňáři  Vratislav v Ouhrabka a Miroslav Šimek

Bozkovské Dolomitové jeskyně jsou v létě otevřené kromě pondělí každý den od 9 do 17 hodin. K jejich prohlídce potřebujete 45 minut a něco teplejšího na sebe.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.