Je lepší med smíšený, nebo jedno druhový? A jak je to s řepkou z pohledu včelaře?

12. květen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Včelař Tomáš Moravec

S těmito otázkami se vydal redaktor Jaroslav Hoření na Českodubsko za včelařem Tomášem Moravcem.

Žluté lány řepky jsou k vidění i v Libereckém kraji a na jejich prospěšnost existuje řada úhlů pohledu. Podle zkušeného včelaře poskytuje řepka včelám dostatek potravy, ale jen krátkodobě.

Brukev řepka olejka (ilustrační foto)

Nejlepší med je smíšený, říká Tomáš Moravec. Jednodruhové medy jsou zase zajímavé tím, že mají specifickou chuť. Z hlediska zdraví člověka je nejkvalitnější med je lipový a také řepkový. Řepkový med, podle něj, obsahuje brassiny, látky, které jsou prokázané jako protirakovinné. Podle zahraničních studií pomáhá pojídání řepkového medu proti rakovině.

Bylo prokázáno, že řepka obsahuje látky zvané brassinosteroidy. Ty byly poprvé popsány v roce 1970 a po podrobení výzkumu bylo zjištěno, že mají významný vliv na zastavování tvorby nádorových buněk.

Zdroj: www.domacimed.cz

Problém je, když řepka přestane kvést a potom nic jiného v přírodě nekvete, včely si tedy nemají kde med posbírat, dodává včelař Tomáš Moravec s tím, že včely dříve měly dostatek nektaru po celý rok a to zajišťovalo i dostatek medu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová