Je lepší med smíšený, nebo jedno druhový? A jak je to s řepkou z pohledu včelaře?
S těmito otázkami se vydal redaktor Jaroslav Hoření na Českodubsko za včelařem Tomášem Moravcem.
Žluté lány řepky jsou k vidění i v Libereckém kraji a na jejich prospěšnost existuje řada úhlů pohledu. Podle zkušeného včelaře poskytuje řepka včelám dostatek potravy, ale jen krátkodobě.
Nejlepší med je smíšený, říká Tomáš Moravec. Jednodruhové medy jsou zase zajímavé tím, že mají specifickou chuť. Z hlediska zdraví člověka je nejkvalitnější med je lipový a také řepkový. Řepkový med, podle něj, obsahuje brassiny, látky, které jsou prokázané jako protirakovinné. Podle zahraničních studií pomáhá pojídání řepkového medu proti rakovině.
Bylo prokázáno, že řepka obsahuje látky zvané brassinosteroidy. Ty byly poprvé popsány v roce 1970 a po podrobení výzkumu bylo zjištěno, že mají významný vliv na zastavování tvorby nádorových buněk.
Zdroj: www.domacimed.cz
Problém je, když řepka přestane kvést a potom nic jiného v přírodě nekvete, včely si tedy nemají kde med posbírat, dodává včelař Tomáš Moravec s tím, že včely dříve měly dostatek nektaru po celý rok a to zajišťovalo i dostatek medu.
Související
-
Včelařovo jaro
Zkontrolovat, zda včely mají dostatek zásob a ve správný okamžik zateplit zazimované úly, aby se včely dostaly do síly. Včelařovo jaro je tu, pojďte na návštěvu.
-
Medová roláda
Pokud máte rádi sladké, tak tento recept vás určitě potěší. Podíváme se do cukráren, které u nás vznikaly na konci 19. století a na přípravu jednoho z lahodných zákusků.
-
Krásné ruce, zdravé průdušky a zdravé vlasy. Za tím vším hledejte med
Med je darem, za který nikdo nemůže být matce přírodě dosti vděčný.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.