Jak se v době koronaviru žije v azylových domech a ubytovnách?
Lidé bez domova patří mezi koronavirem ohroženou skupinu. Města a obce v Libereckém kraji teď řeší, jak zamezit tomu, aby se mezi nimi nákaza šířila.
Čtěte také
Krizový štáb Libereckého kraje vyzval města a obce, aby zjistila počet a pohyb lidí bez domova. Právě mezi bezdomovci by se totiž koronavirus mohl začít šířit nekontrolovatelně. Vzorem může být město Liberec, kde už skupina odborníků s názvem COVID-19/bezpřístřeší pracuje. Hejtmanství hledá dvě místa, kde by v krizovém případě bylo možné nakažené izolovat. Například v Liberci pobývá v azylových domech a ubytovnách více než 100 bezdomovců. V jednom z nich, v azylovém domě pro muže Speramus v Široké ulici, natáčela naše reportérka.
„Když odcházejí ven, tak hlásí, kam jdou, a my kontrolujeme, zda mají roušku. Když se vrací, desinfikují si ruce a přezují se,“ popsala sociální pracovnice Naďa Vaňharová. „Základní služby zajišťujeme,“ říká ředitel obecně prospěšné společnosti Návrat, která azylový dům provozuje a liberecký zastupitel za Starosty pro Liberecký kraj Robert Prade. „Tady v domě pro muže je situace náročnější, máme čtyř až šestilůžkové pokoje a zázemí a okolí je strohé. Máme tu 25 klientů, které je potřeba udržet v domě, je to hodně lidí pohromadě, dlouho dobu pospolu, není to jednoduché,“ dodává. Někteří obyvatelé domu, kteří můžou, si sami zajdou na nákup, bydlí tam ale i 15 klientů v důchodovém věku, těm nákupy zajišťují pracovníci domova.
Společnost Návrat provozuje i zrekonstruovaný dům pro ženy a rodiny s dětmi ve Věkově ulici, kde je teď 16 ubytovaných. Pro každý z domů mají k dispozici 50 respirátorů z Číny a bavlněné roušky od komunitního střediska Kontakt, které sociální pracovníci svépomocí perou a desinfikují. Schází jim ale bezkontaktní teploměry a také teplé boty pro klienty.
Související
-
Vydechnout a najít znovu sílu. V Liberci je nové zázemí pro rodiny v nouzi
Rodiny s dětmi, které přišly z různých důvodů o střechu nad hlavou, mají k dispozici nový azylový dům. Je to první zařízení v kraji, které poskytne pomoc celé rodině.
-
„Znáš svého souseda?“ ptá se v nové kampani Jablonec nad Nisou
Cílem kampaně, kterou organizuje jablonecká radnice, je najít seniory a hendikepované lidi, kteří nejsou schopní se o sebe ve stavu nouze postarat, a nabídnout jim pomoc.
-
Jak se před koronaviry chrání profesionálové? Třeba elektronicky řízenými ventilátory z Jablonce
Stovky objednávek filtračně-ventilačního systému, který ochrání i před koronavirem, vyřizuje v těchto dnech společnost Malina Safety z Jablonce nad Nisou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka