Jak chránit zvířata před klíšťaty a blechami? K dispozici jsou obojky, pipety a nově také tablety

25. duben 2022

Možností je několik. Vybrat si můžete mezi obojky, pipetami a tabletkami. Podle plzeňského veterináře Miroslava Svatoše jsou nejnovější a momentálně nejúčinnější tabletky.

„Přípravků je celá řada. Některé na bázi bylinných extraktů, jako jsou obojky, ty mají spíš repelentní účinky. Další potom parazity už i hubí. Problémem je, že hmyz si na ně postupně zvykne, stává se odolným a přípravky ztrácejí na účinnosti. Je to neustálý boj a neustále se vyrábí něco nového, aby to ještě fungovalo,“ konstatuje veterinář Miroslav Svatoš.

Jen několik let jsou na trhu tabletky proti klíšťatům a blechám. „V současné době se zatím jeví jako nejúčinnější, některé působí měsíc, některé až tři měsíce. Dají se použít jak u psa, tak u kočky. Chce to ale důkladně se informovat a postupovat podle návodu, abychom zvířeti neublížili. Zejména kočky jsou v tomto směru specifické, existuje množství přípravků, nejen protiparazitárních, které bere třeba i člověk, můžou se dát psovi, ale kočce dokážou vážně ublížit nebo ji také zabít,“ varuje zvěrolékař.

Soutěžte do konce dubna o zahradní traktůrek v hodnotě 90 000 Kč!

Před aplikací pipety zvíře nekoupejte

Pipety podobně jako tabletky vašeho mazlíčka ochrání od jednoho do tří měsíců. „Některé z nich fungují velice efektivně. Jiné už, bohužel, nejsou to, co bývaly,“ krčí rameny plzeňský veterinář. Upozorňuje, že před aplikací pipety byste neměli zvíře koupat: „Může zmoknout, ale nesmí být odmaštěné šamponem. Některé pipety potřebují přirozený kožní maz, aby se správně vstřebaly. Takže když někdo v dobré víře psa vykoupe, aby to šlo do čistého kožíšku, udělá pravý opak toho, co by udělat měl.“

Obojky vydrží odpuzovat klíšťata a blechy v rozmezí čtyř až pěti měsíců, záleží na druhu. U kočky nákup obojku zvažte. „Ne že by se člověk musel strachovat, že by se na něm kočka uškrtila. Když někde prolézá a zadrhne se, prostě ho utrhne. Ale kvalitní obojek něco stojí. Když zůstane na větvi, kočce moc nepomůže,“ vysvětluje MVDr. Svatoš.

U malých koťat a štěňat doporučuje vnější parazity spíš mechanicky odstraňovat. Výše zmiňované prostředky jsou použitelné obvykle od sedmi týdnů věku, některé i později. Mohou být limitované také hmotností zvířete. Vždy je nutné řídit se pokyny výrobce.

Jaké nebezpečí hrozí od blech a klíšťat

Proč své mazlíčky chránit? Parazité dovedou napadené jedince pořádně potrápit. Běžné svědění přitom veterinář Miroslav Svatoš vidí jako nejmenší zlo: „Psi a kočky můžou mít alergii na bleší kousnutí. Pak stačí jedna nebo dvě blechy a výsledkem je rozsáhlý kožní problém. Blecha také může být zdrojem vnitřních parazitů, protože je mezihostitelem tasemnice. Klíšťata zase přenášejí boreliózu a další infekce. Asi není od věci ještě připomenout, že psa můžete proti borelióze nechat očkovat.“

Spustit audio