Hurá na Frýdlantsko: Za poustevníkem na kopec Na Chatkách

16. říjen 2017
Křížem krajem

Na vrcholu kopce zvaného Na Chatkách, který nepříliš nápadně ční nad Hejnicemi, vlevo od cesty k Ferdinandovu, je mohutná skála. Podle pověst u ní prý bývalo obydlí poustevníka.

Za jednoho mrazivého zimního dne k němu v mlze přišel na smrt vyčerpaný dřevař, který ztratil cestu. Znavený padl na podlahu, kde jej poustevník rád ošetřil. Dřevař se brzy probral k životu, třel si ruce a dýchal si teplý vzduch do dlaní. Poustevník ho pozorně sledoval, a pak se zeptal: „Proč si dýcháš do dlaní?“ A dřevorubec odpověděl: „Dechem rozehřeji krev, ruce mi promrzly.“

Poustevník měl na malých kamnech hrnec, z něhož se kouřilo. Byla v něm horká polévka. Dřevorubci nabral misku plnou po okraj a podal mu lžíci. Polévka dřevaře lákala, nabral ji lžící, ale než si ji strčil do pusy, několikrát ji vyfoukal. Poustevník ho opět pečlivě pozoroval, a pak se zeptal: „Proč do té polévky tak foukáš?“ Dřevař se podivil nad tou otázkou, ale se smíchem mu vysvětlil, že si polévku snaží vychladit.

Jeho odpověď ale poustevníka úplně rozzlobila. Na udiveného dřevorubce začal křičet. „Co ty jsi za tvora, jedním dechem si hřeješ ruce i chladíš polévku. Odstup, satane! Pro takové, jako jsi ty, v mém příbytku není místa. Táhni pryč!“ Dřevař se tedy sebral a odkráčel lesem směrem k Hejnicím.

Na Chatkách

Dávno zmizela poustevna, ale i lesní divadlo a hospůdka, které zde kdysi fungovaly. Výhled odsud je ale stále krásný – úchvatný je pohled na Hejnice s dominantou kostela a okolní hory: Smrk, Paličník, Smědavskou horu, Polední kameny, Frýdlantské cimbuří, Ořešník, Krásnou Máří, Ptačí kupy nebo Svinské čelo. Z chatky s občerstvením, která kdysi dala kopci jméno, se dochovaly jen tři se terasy a díra v zemi na chlazení piva.

Místní nadšenci na vrcholové skále objevili v kameni zářez, který sloužil uchycení kříže. Rozhodli se jej tedy obnovit společně se schůdky a zábradlím na vyhlídce. Nový dřevěný kříž byl na skále vztyčen 4. 11. 2014 ve 22:30 hodin za svitu měsíce a silného větru. Nad skálou ční a směřuje přesně k věžím kostela Navštívení Panny Marie v Hejnicích.

Spustit audio