Hříbě zebry bezhřívé narozené v Liberci asi posílí chov v jiné zoo. Pomůže tak možná zachránit tento ohrožený poddruh

5. září 2021 12:00
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hříbě zebry bezhřívé narozené v Liberci zřejmě posílí cjhov v jiné zahradě

Čilé mládě zebry, které můžou návštěvníci liberecké zoo vidět ve výběhu, přineslo chovatelům mnoho radosti. Je to totiž zebra bezhřívá, kterých ve volné přírodě zbývá už jen několik set kusů.

V liberecké zoo se v létě narodila zebra bezhřívá. Jde o poddruh zebry stepní, který patří k nejohroženějším velkým savcům světa. Těchto zeber žije ve volné přírodě odhadem asi už jen 300 jedinců na území severní a severovýchodní Ugandy.

Zebra bezhřívá je na pokraji vyhynutí. Ve volné přírodě, na severu Ugandy, se její populace odhaduje asi na 300 kusů

A na celém světě je chová jen 10 zoologických zahrad, ve kterých žije pouhých 44 zvířat. K chovu jich je ale vhodných jen asi 15 kusů. Narození hříběte je proto velký úspěch.

„Zvířat je málo. Za poslední tři roky se rozmnožily v pouhých třech zoologických zahradách, včetně tedy Liberce. Chceme vybudovat záložní populaci, aby v případě, že v přírodě dojde k nějakému kolapsu, to zvíře nevymizelo z povrchu zemského,“ popsal situaci hlavní zoolog liberecké zahrady Luboš Melichar.

Mládě ohrožené zebry bezhřívé zřejmě v Liberci nezůstane. „O jejím přesném osudu zatím ještě nevíme, ale s největší pravděpodobností pocestuje do nějaké jiné zoologické zahrady za účelem posílení tamního chovu,“ potvrdila mluvčí liberecké zoologické zahrady Barbara Tesařová.

Spustit audio

Související