Gotika jako životní styl. Bylo mi asi 8 let, když jsem podlehl a už mě to nepustilo, říká truhlář

Jako malý kluk chtěl být kastelán na některém z českých hradů. Pak se ale zamiloval do práce se dřevem a nakonec je z něj truhlář. A ne jen tak ledajaký, vyrábí totiž masivní a krásné repliky historického nábytku i kusy gotikou inspirované.

Desítky hoblíků, dlát a dalšího nářadí má ve své dílně truhlář a restaurátor z Huti u Pěnčína Ladislav Sluka. Je známý jako tvůrce masivního gotického nábytku. Období gotiky je pro něj životním stylem, sám i každodenně chodí ve vlastnoručně šitém gotickém oblečení. Jeho nábytek je k vidění na výstavách i hradech nejen v Česku.

Za svou tvorbu získal Ladislav Sluka i titul Mistr rukodělné výroby Libereckého kraje. Naše redaktorka ho sledovala při práci, poslechněte si reportáž.

A jestli chcete na vlastní oči vidět jeho práci, můžete navštívit výstavu Odstíny gotiky v Oblastním muzeum v Chomutově, až do konce ledna je tam přístupná expozice nábytku pana Sluky a textilní tvorby jeho ženy.

A jak se v gotice žije? Ladislav Sluka, jeho paní i dcera byli také hosty Ivety Kalátové v pořadu Dopoledne pod Ještědem, poslechněte si záznam rozhovoru.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...