Galerie v bývalých libereckých lázních přivítá návštěvníky pomyslnou vodní hladinou

Oblastní galerie v Liberci otvírá pro veřejnost v úterý 26. května. Pozdější termín zdůvodnil ředitel instituce Jan Randáček potřebou dokončení naplánovaných údržbových prací i přípravou požadovaných hygienických opatření.

Podle informací zveřejněných na webu Oblastní galerie Liberec nebude moct být v budově najednou víc jak 100 lidí. Návštěvníci také budou muset nosit roušky a dodržovat doporučené dvoumetrové rozestupy.

Plachta má podle autora díla Josefa Šafaříka 200 metrů čtverečních

U vchodu a na toaletách budou dávkovače s dezinfekcí, u pokladny pak budou k dispozici jednorázové gumové rukavice. Ty půjde po použití vyhodit do speciálního koše u pokladny. Z veřejných prostor galerie také byly odstraněny všechny židle i sedáky. O těchto i dalších opatřeních budou návštěvníci informováni po vstupu do budovy.

Jaké výstavy čekají první návštěvníky?

Oblastní galerie v Liberci připravila ke svému znovuotevření tři nové výstavy a prodloužila tři stávající. Největší z nových výstav nazvanou Interference najdou návštěvníci v původní bazénové hale, kde je v horizontální poloze nainstalovaná asi 200 metrů čtverečních velká plachta. Upevněná je na zábradlí ochozu horního patra haly.

Do bazénové haly liberecké galerie se vrátila voda. Alespoň ve své výtvarné podobě

„Výsledek je hladina, která předělí ta dvě patra. Na tom billboardu, který je polotransparentní, protože je děrovaný, je to mesh banner, tak na tom je grafika, interferenční vzor. Když se lidi budou dívat zespodu, tak se jim to malinko zavlní, protože na té plachtě bude ještě jedna, takže se bude vytvářet taková optická iluze vlnění,“ popsal umělecký záměr instalace sochař Josef Šafařík.

Momentka z instalace výstavy nazvané Interference. S tou se do bazénové haly symbolicky vrátila vodní hladina

Do někdejších libereckých lázní se tak alespoň symbolicky vrátila voda, která je podle Šafaříka hlavním motivem díla. To doplní ještě světelná instalace košického multimediálního umělce Dávida Sivého a dílo sochařky Adély Bébarové. Reportáž z přípravy výstavy, která proběhla už před víc než měsícem v době uzavírky galerie, si můžete poslechnout v příloze. Na místě natáčela Lucie Fürstová.

Kromě výstavy Interference v bazénové hale bývalých lázní bude ve vedlejším sále komorní výstava devíti obrazů z počátku 20. století českého Němce Eugena von Kahlera. Třetí novou výstavou bude autorská výstava Marie Lukáčové nazvaná Sirena živa. Mladá umělkyně, finalistka Ceny Jindřicha Chalupeckého z roku 2019, v Liberci představí díla na pomezí hudebních videoklipů s tématy zaměřenými na popkulturu, tělesnost či ekologický aktivismus.

Čtěte také

Až do konce srpna galerie prodloužila tři výstavy, které má v expozici od konce ledna. Na jedné jsou kresby Živlů od chrastavského rodáka z 19. století Josefa Führicha, na další díla 13 autorů jako pocta Zdeňkovi Sýkorovi, představiteli geometrické abstrakce. Rozmanitá je i výstava Podstata malby Adriana Altmana, Matyáše Maláče a Víta Svobody. Založená je na kombinaci maleb, na stěnách zavěšených objektů a kreseb.

autoři: Lucie Fürstová , mib | zdroj: Oblastní galerie Liberec; ČTK
Spustit audio

Související