Díla Zdeňka Sýkory, průkopníka tvorby s pomocí počítače, jsou k vidění v liberecké Oblastní galerii

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kurátorka výstavy Markéta Kroupová před obrazem Zdeňka Sýkory, Barevné nulové linie, 2011, serigrafie na papíru

Jeho práce jsou zastoupeny v řadě světových i českých sbírek, jeden z obrazů je součástí stálé expozice Centre Poumpidou v Paříži. Teď si sítotisky nejvýraznějšího představitele české geometrické abstrakce můžete prohlédnout i vy.

Zdeněk Sýkora zemřel v roce 2011 ve věku 91 let. Jeho díla jsou velmi ceněná, prodávají za milionové částky. Podle Markéty Kroupové z liberecké Oblastní galerie byl například obraz Linie č. 3 vydražen za víc než 446 tisíc eur, tedy za víc než 12 milionů korun.
Liberecké Oblastní galerii Sýkorova díla ve stálých sbírkách dlouho scházela, galeristé ale loni zakoupili šest jeho velkoformátových grafických listů. V podbazénové hale galerie si je návštěvníci můžou prohlédnout společně s obrazy a sochami dalších 12 autorů pod názvem Geometrické struktury / Pocta Zdeňku Sýkorovi.

Oblastní galerie Liberec vystavuje soubor serigrafií Zdeňka Sýkory

Kromě souboru serigrafií Zdeňka Sýkory jsou na výstavě k vidění například díla Huga Demartini, Františka Kyncla a Lubomíra Přibyla, a také tvorba regionálních umělců, třeba Františka Pavlů a Jarmily Kurandové.

Výstava potrvá do 26. dubna. Provází ji i komentované prohlídky, první je naplánovaná na 20. února, od 17 hodin provede zájemce kurátorka Markéta Kroupová.

Spustit audio