Fond liberecké knihovny se rozrostl o stovky historických knih ze zaniklého kláštera v Hejnicích
Krajská vědecká knihovna v Liberci převzala část fondu knihovny bývalého františkánského kláštera v Hejnicích na Liberecku. Obsahuje celkem 1 200 svazků, v Liberci je jich nyní téměř 500.
Liberecká Krajská vědecká knihovna převzala do úschovy část knihovny bývalého františkánského kláštera v Hejnicích. Ten zanikl v polovině 20. století po zásahu komunistického režimu. Z původního knižního fondu zbyla jen část, která navíc skončila v Památníku národního písemnictví v pražském Strahovském klášteře. Teď františkánský řád nechal vzácné publikace převézt do Liberce, kde je budou moct studovat badatelé.
Vědecká knihovna má zatím publikace pouze ve správě. S františkánským řádem ale jednala i o jejich případném odkupu. „To je otázka, která při jednáních mezi námi a řádem františkánů padla. Musí proběhnout samozřejmě se souhlasem jak řádu františkánů, tak knihovny, ale pokud by tato možnost byla, a knihovna by získala finanční prostředky na odkoupení této knihovny, tak určitě do toho rádi půjdeme,“ řekla Českému rozhlasu ředitelka knihovny Dana Petrýdesová.
Se vzácnými knihami seznámil redaktora Tomáše Mařase vedoucí oddělení starých a vzácných tisků Krajské vědecké knihovny Václav Kříček. Poslechněte si reportáž.
Související
-
Nabízíme místo, které kultivuje a inspiruje, říká o Krajské vědecké knihovně její ředitelka
Týden knihoven pomalu končí, přesto i o víkendu nabízí spoustu zajímavých akcí. Například registraci dětských čtenářů zdarma nebo literární soutěž o zajímavé ceny.
-
Liberecká literární líheň představuje nové tvůrce
Projekt moderátora Jakuba Marvana zaštíťují liberečtí knihkupec Martin Fryč, spisovatel Miroslav Stuchlý a rapper a režisér Lipo. Texty načetli herci Divadla F. X. Šaldy.
-
Severočeské muzeum v Liberci vystavuje slepotiskovou výzdobu knižní vazby
Nová výstava Severočeského muzea v Liberci je zaměřená na slepotiskovou výzdobu knižní vazby 16. století na českém území.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka