Fond liberecké knihovny se rozrostl o stovky historických knih ze zaniklého kláštera v Hejnicích

19. září 2022

Krajská vědecká knihovna v Liberci převzala část fondu knihovny bývalého františkánského kláštera v Hejnicích na Liberecku. Obsahuje celkem 1 200 svazků, v Liberci je jich nyní téměř 500.

Liberecká Krajská vědecká knihovna převzala do úschovy část knihovny bývalého františkánského kláštera v Hejnicích. Ten zanikl v polovině 20. století po zásahu komunistického režimu. Z původního knižního fondu zbyla jen část, která navíc skončila v Památníku národního písemnictví v pražském Strahovském klášteře. Teď františkánský řád nechal vzácné publikace převézt do Liberce, kde je budou moct studovat badatelé.

Vědecká knihovna má zatím publikace pouze ve správě. S františkánským řádem ale jednala i o jejich případném odkupu. „To je otázka, která při jednáních mezi námi a řádem františkánů padla. Musí proběhnout samozřejmě se souhlasem jak řádu františkánů, tak knihovny, ale pokud by tato možnost byla, a knihovna by získala finanční prostředky na odkoupení této knihovny, tak určitě do toho rádi půjdeme,“ řekla Českému rozhlasu ředitelka knihovny Dana Petrýdesová.

Se vzácnými knihami seznámil redaktora Tomáše Mařase vedoucí oddělení starých a vzácných tisků Krajské vědecké knihovny Václav Kříček. Poslechněte si reportáž.

autoři: Tomáš Mařas , reČRoL
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.