Do kin míří dokumentární film o Jizerkách. Jak vznikal i o čem je, prozradil jeho autor Viktor Kuna
Jen pár dní schází do premiéry dokumentárního snímku Jizerské hory. Poprvé ho diváci budou moct zhlédnout v jabloneckém kině Radnice v už 11. února. Jak film vznikal, vyprávěl ve studiu Českého rozhlasu Liberec Ivetě Kalátové jeho autor Viktor Kuna.
Bývalý houslista a v současnosti filmař už má na kontě dokument o našich nejvyšších horách, nazvaný prozaicky Krkonoše, který měl premiéru v lednu 2017. Ten se z amatérského projektu stal snímkem, který podle Viktora Kuny vidělo téměř 20 tisíc lidí, promítají ho ve školách, vysílala ho Česká televize a v současnosti ho promítají i v Německu. A v čem je jeho nový snímek jiný?
„Oproti těm Krkonoším jsem tenhle film trošičku jinak pojal, protože v těch historicko-ekologických souvislostech, co tady lidé tvořili, jsem se pokusil odvyprávět příběh celých těch Jizerek od vzniku až po současnost,“ přiblížil Viktor Kuna, co můžou diváci od filmu Jizerské hory čekat.
Dokumentární snímek je dílem Viktora Kuny, který byl jeho scénáristou, režisérem, střihačem i hlavním kameramanem. Některé záběry mu dodal i jeho kamarád René Bělohradský, který mu také radil, kde dohledat různé archivní fotografie, nebo ho doprovázel na natáčecí cesty po horách. Obsah filmu Viktor Kuna konzultoval také se spisovatelem a přírodovědcem Miloslavem Nevrlým, s dramaturgií snímku mu pomáhali například filmaři Jan Jurek, Jan Kadeřábek nebo Karel Koma. Tvorba filmu trvala Viktoru Kunovi 3 roky, s kamerou v Jizerských horách mohl být více než 200krát.
Související
-
Slibně rozjetou kariéru houslisty mu překazilo přepadení nožem a zranění míchy. Zpověď Viktora Kuny
Hrál od šesti let. Stal se profesionálním houslistou. Pak přišlo přepadení s nožem a zranění míchy. Viktor Kuna už nedokázal podat stoprocentní výkon.
-
Úžasný film o nádheře Krkonoš natočil houslista, horolezec a dobrodruh Viktor Kuna
Do roku 2002 odehrál na 1500 sólových koncertů jako houslista. V roce 2002 úraz míchy způsobil změnu kariéry a založil Dech hor - festival alpinismu a dalekých cest.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.