Diváci na jevišti, herci v hledišti. Dostojevského Běsi v Šaldově divadle nabízí nevšední zážitek

1. únor 2019

Na jaře roku 1967 se liberecké Šaldovo divadlo stalo první československou scénou, na jejímž jevišti se po válce objevili Dostojevského Běsi. Po více než padesáti letech se do Liberce znovu vracejí. V premiéře dnes 1. února od 19 hodin.

Tentokrát ale v originální dramatizaci hostujícího režiséra Doda Gombára. Nastudoval ji například s Martin Poláchem, Markétou Tallerovou nebo Janem Jedlinským. Ti všichni budou mít k dispozici obrovský prostor.

Divadlo naruby!

Diváci při představení sedí v půlce jeviště libereckého divadla tváří v tvář hercům. Ti jsou těsně před nimi na jevišti nebo přechází do prázdného hlediště. Přímo naproti v hlavní lóži scénu doprovázejí hudebníci. Divadelní svět obrátil naruby režisér Dodo Gombár: „Jste zkrátka v kuchyni. Kdybych byl divák, strašně by mě to zajímalo…“

„Prázdné hlediště v sobě má jedno velké gesto, které koresponduje s tématem Dostojevského románu – obraz světa, který nemá jednotící princip. Světa bez boha, kde životy nemají smysl, a myslím, že takový svět prázdné hlediště připomíná,“ doplňuje dramaturg Tomáš Syrovátka.

„V dnešní době člověk slyší různá varování před extremismem a populismem a já si myslím, že takové věci jsou spíš důsledek, ne příčina. Příčinou jsou falešné hodnoty a svět, který nemá vzory, za kterými bychom stáli. O tom Dostojevský psal a my o tom hrajeme.“
Tomáš Syrovátka, dramaturg

Inscenace klade větší nároky na herectví, to potvrzuje Barbora Bezáková představitelka  Lizavety Drozdovové: „Je to technicky dost náročné – na hlas i artikulaci.“ Emotivnost představení podporuje pár tanečníků, pohybová spolupráce je dílem Lindy Fernandez Saez. V pozadí hlediště je vyvažují statické figuríny v životní velikosti.

Vstupenky na inscenaci Běsi nebude jednoduché sehnat, na jevišti je pro publikum 140 míst, v hledišti jich bývá běžně víc než třikrát tolik.

autor: Lucie Fürstová

Související

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

tajny_denik.jpg

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.