Počet premiér libereckého divadla ovlivní jeho modernizace v příštím roce

30. prosinec 2018

Sedm činoherních, tři operní a dvě baletní představení obohatí v roce 2019 repertoár libereckého divadla F. X. Šaldy.

Premiér bude o dvě méně než letos, protože příští rok se v historické budově divadla modernizuje vzduchotechnika a topení. Při výměně starých technologií za 23 milionů korun se velká scéna divadla uzavře a hrát se bude jen v Malém divadle.

Podle náměstka primátora pro kulturu Ivana Langra (SLK) by práce měly trvat od začátku června do konce října. „Odhadujeme, že propad na tržbách bude kvůli tomu asi dva miliony korun,“ řekl náměstek.

I na příští rok chystá činohra libereckého divadla pestrou škálu titulů - vlastní adaptaci Dostojevského Běsů, současnou britskou komedii Naše sebrané trable od Paula Lucase, hru Ujetá ruka od Martina McDonagha či tragické drama Srpen v zemi Indiánů amerického dramatika Tracyho Lettse.

Chybět nebude ani dílo klasika, příští rok to bude Ibsenovo drama Paní z moře či komedie známého českého spisovatele, což bude Jakub a jeho pán od Milana Kundery. Po delší době připraví činohra i výpravnou pohádku pro nejmladší diváky, za rok v prosinci se chystá uvést hru Harún a moře příběhů, kterou napsal indicko-britský spisovatel Salman Rushdie. 

Opera pro jarní část sezony nabídne Verdiho Trubadúra a českou muzikálovou verzi Divotvorného hrnce podle úpravy Jiřího Voskovce a Jana Wericha. Pro podzim plánuje českou operní klasiku - Janáčkovu operu Příhody lišky Bystroušky.

Balet by měl na konci března v premiéře uvést taneční drama Bouře. Námětem je stejnojmenné dílo Alexandra Nikolajeviče Ostrovského o ženě, jež podvede svého manžela. Druhou novinkou bude v listopadu Sluha dvou pánů. Vedoucí baletu Alena Pešková připravuje tanečně zpracovanou komedii plnou záměn a nedorozumění podle hry Carla Goldoniho.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Související