Vznikla před 70 lety na místě bývalého koncentračního tábora pro odsun Němců. Výročí liberecké univerzity
Technická univerzita v Liberci a její nejstarší Fakulta strojní slaví výročí 70 let od svého založení v roce 1953. Od té doby se věnuje vědecko-výzkumným projektům a rozrostla se o dalších šest fakult. V čem je TUL výjimečná, se přímo tam vydala zjistit redaktorka Iveta Kalátová.
„U nás můžou studenti studovat snad vše, kromě kosmonautiky, právních věd a lékařství“, říká Radek Pirkl, mluvčí Technické univerzity v Liberci, která slaví 70 let od svého založení.
„To místo před sedmdesáti lety bylo takové smutné, byl tady koncentrační tábor pro odsun Němců“, popisuje historií místa, kde se nachází areál Technické univerzity v Liberci.
V roce 2023 tam najdeme sedm fakult, zaměřených od ekonomiky, přes zdravotnická studia, umění, po fakulty strojní a textilní, atraktivními obory jsou také informatika nebo mechatronika.
Jaké studijní programy nabízí Fakulta umění a architektury, co má společného kukuřičný škrob s 3D tiskem, co všechno se dá vytisknout, a v čem spočívá projekt čištění vody v liberecké a barcelonské ZOO? Poslechněte si záznam přímého přenosu.
Související
-
TUL 70letá: Zájem o učitelství, zdravotnictví a ekonomii roste, technické obory netáhnou
Technická univerzita v Liberci slaví v roce 2023 70 let od svého vzniku. Nový akademický rok začíná s prakticky srovnatelným počtem studentů jako v předchozím roce.
-
O ubytování na kolejích na liberecké Technické univerzity roste zájem
O ubytování na kolejích liberecké univerzity je zájem, a to hlavně ze strany studentů vyšších ročníků. Důvodem může být i to, že se cena od konce loňského roku nezvýšila.
-
Liberec má první linku na výrobu čisté nanovlákenné příze. Mohly by se z ní vyrábět chirurgické nitě
Vědci z Technické univerzity v Liberci sestrojili první linku na výrobu nanovlákenné příze na světě. Vyrábí ji pomocí střídavého elektrického proudu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.